Konya Katliamı: Fail Mehmet Altun’un Almanya bağlantısı ortaya çıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Konya Katliamı tetikçisi Mehmet Altun’un Almanya bağlantısına da işaret eden dava avukatlarından Özüm Vurgun, katliam öncesi ve sonrası evin önünden geçen Mercedes marka aracın tetikçinin yakalandığı gün hurdaya çıkarıldığı bilgisini verdi

Özüm Vurgun

Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz 2021’de Kürt Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 kişi tetikçi Mehmet Altun tarafından evlerinde katledilmiş, fail ise katliamdan 5 gün sonra Bozkır ilçesi Üçpınar köyünde yakalanmıştı. Katliamdan 2 ay önce 12 Mayıs 2021’de ise Dedeoğulları ailesi fail Mehmet Altun’un akrabaları olan ve aynı zamanda kendilerinin komşusu olan Keleş ve Çalık ailesi üyeleri tarafından ırkçı saldırıya maruz kalmıştı. Katliamın ardından başlatılan soruşturmada biri katliama, biri ise 12 Mayıs ırkçı saldırıya dair olmak üzere iki ayrı iddianame hazırlandı. İddianamelerin mahkemelerce kabul edilmesinin ardından tetikçi Mehmet Altun ile akrabaları olan Keleş ve Çalık ailesi yargılanmaya başladı.

Katliam davası Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülürken, ırkçı saldırı yönünden görülen dava ise Konya 8’nci Ağır Ceza Mahkemesinde sürüyor. Katliam davasında tek tutuklu fail Mehmet Altun. Irkçı saldırı davasında ise suçu üstlenen Lütfi ve yeğeni Ali Keleş tutuklu yargılanıyor. 19 Nisan’da Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen katliam davası ile 20 Nisan’da Konya 8’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ırkçı saldırı davasının 3’ncü duruşmasında dava avukatları dosyaya önemli yeni deliller sundu.

Birçok yeni gelişme, bilgi ve bulguya rağmen mahkemede tutuklama çıkmazken, dava avukatlarından Diyarbakır Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şube eşbaşkanı avukat Özüm Vurgun davadaki gelişmelere dair Jinnews’ten Öznur Değer’e değerlendirmelerde bulundu.

Ankara kriminalde olduğu söylenen 2 dakikalık görüntü silindi

Irkçı saldırı dosyası ile katliam dosyasının aynı savcılık tarafından hazırlandığını belirten Özüm, taleplerine rağmen dosyaların birleştirilmediğini söyledi. 19 Nisan’da Konya 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen katliam duruşmasında “tarihi” sayılabilecek çok önemli delillerin ve delil karartmaların açığa çıktığını kaydeden Özüm, “Görüntülerin silinmesi olayı var. Dedeoğulları’nın evindeki kameralardan katliam gününe ait, katliamdan sonra saat 18.34 ile 18.36 arasındaki iki dakikalık bir görüntü silinmiş durumda. Bu görüntüler en başından beri kamera kayıtlarında vardı. Bu iki dakikalık görüntü kolluğa verildikten sonra kayboluyor. Ama yanı sıra bu iki dakikalık görüntünün Ankara kriminalde olduğunun bilgisi de var. İlk önce ham haliyle Ankara kriminale gönderiliyor daha sonra kolluk soruşturma aşamasını değerlendirmek açısından görüntüleri istiyor ve orada iki dakikalık delil kayboluyor. Hala Ankara kriminalden dönüş bekliyoruz” dedi

Katliam anında evin önünden geçen araç hurdaya çıkarılmış!

Görüntülerde katliamın gerçekleştiği saatlerde olay yerinden iki defa Mercedes marka siyah bir aracın geçtiğini aktaran Özüm, “Biz bu görüntüleri gördük. Ancak Ankara kriminalden henüz görüntüler dönmediği için mahkemede aşamasında iddia durumunda kalıyoruz ama çok net bir şekilde siyah Mercedes geçiyor. Siyah Mercedes’in içinde bulunan kişinin katliam öncesi ve sonrası oradan geçerken ki tavırları, kameraya bakma, eve doğru kafa döndürme tarzındaki süreçleri var. İçindeki kişi çok net olmamakla beraber sadece kamerayı dosya avukatlarından bir arkadaşımız polise sordurarak aracın ‘42 BUL 326’ plakalı bir Mercedes olduğu söyleniyor. Ama ne yazık ki bizim bu Mercedes ile ilgili bulabildiğimiz tek şey tetikçi Mehmet Altun’un yakalandığı gün hurdaya çıkması. Böyle bir durum var ve bununla ilgili mahkemeden bir karar çıkardık. Bu plakanın incelenmesi, satış süreçlerinin ayarlanması, araçların satış ve ruhsat düzeninin ayarlanması ve hurdaya ne amaçla çıkarıldığının bütün verilerinin getirilmesi yönünde bir karar aldırabildik. Bu bir gelişmeydi” şeklinde konuştu.

Fail Mehmet Altun’un Almanya bağlantısı ortaya çıktı

Mehmet Altun’un otellerde kalması, çok fazla para harcaması, kredi çektiğini iddia edip kredilerin nereden çekildiğine dair belgelerin hala dosyaya gönderilmemiş olması ile alakalı ellerinde birçok veri olduğuna dikkat çeken Özüm, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Onur Gencer ile benzer birçok şey var. Bizce tetikçi Mehmet Altun, tetikçi Onur Gencer ile aynı rehabilitasyon merkezlerine tabi tutulmuş. Mehmet Altun’un Almanya ile bağlantıları ortaya çıktı. HTS kayıtlarında otelde birlikte kaldığı kişiler arasında hep Almanya ile bir görüşme ve Almanya bağlantısı olan Doğan Söylemez adlı Almanya vatandaşı biriyle birlikte kaldığı söyleniyor. Biz hala Doğan Söylemez, Uğur Yarcı ve birlikte kaldığı kişilerle alakalı tam bir şey öğrenemedik çünkü ulaşılamayanlar var. Ve bu tanıklar talimatlarla dinleniyor. Bütün otellerde birlikte kaldığı kişiler araştırıldı. Ancak mahkemenin üzerine gitmediği tek bir isim var, o da Doğan Söylemez. Bir sonraki celsede de Doğan Söylemez üzerine gitmemiz gerekiyor. Deniz Poyraz dosyası ile benzerliklerinin fazla olduğunu söyleyebiliriz.”

KONYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR