Köpekli işkence gören çocuklar korkuyu atlatamadı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da ev baskınında polisin köpekli işkencesine maruz kalan Faris Türk ailesi, yaşatılan travmayı anlattı. Buna göre yüzükoyun yere yatırılan çocukların da üzerinden köpekle geçildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 20 Ekim’de Kayapınar ilçesinin Peyas Mahallesi’nde bulunan Faris Türk’ün evine baskın düzenlendi. Baskında, Faris ve Hanım Türk çifti ile 7 ve 16 yaşındaki çocukları polisin işkencesine maruz kaldı. Gözaltına alınan Faris Türk, çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Hanım Türk, aile boyu maruz kaldıkları işkenceyi anlattı.

20 Ekim’de sabah saat 05.00 sıralarında bulundukları binanın etrafının polislerce sarılarak evlerine baskın düzenlendiğini belirten Hanım Türk, kapıyı açacaklarını söylediklerini ancak buna rağmen kapının polislerce kırıldığını söyledi.

Köpeklerler girdiler, darp ettiler

Evin kapısının kırılmasının ardından 3 polisin köpekle eve girdiğini aktaran Türk, “Köpeği eşimin üstüne saldılar. 7 ve 16 yaşındaki iki oğlum dayılarının odasında uyuyordu. Oğlum polislerden korktu ve bağırdı. Babaları polislerin çocuklara şiddet uygulandığını düşünerek çocukların odasına doğru koştu fakat polisler eşimi şiddet uygulayarak başka odaya götürdü” şeklinde anlattı.

Polislerin kendisini darp ederek başka odaya götürdükleri ve başına silahla vurup, üstüne köpek saldıklarını ifade eden Türk, köpeğe karşı kendisini savunması üzerine silah dipçiğiyle darp edildiğini belirtti.

Çocuklar korku içinde

Daha sonra polislerin köpeği, eşi ve çocuklarının bulunduğu odaya götürdüklerini söyleyen Türk, “Çocuklarımı yüzükoyun yere yatırmışlar. Köpeği çocukların üzerinden yürütmüşler. Çocuklarım travma yaşadı. 6 gündür korku içinde yaşıyorlar. Yaklaşık 2 saat işkenceye maruz kaldık” diye konuştu.

Eşinin yaklaşık 10 polis tarafından yere yatırılarak darp edildiğini dile getiren Türk, daha sonra içeriye 3 sivil polisin de girdiğini, köpeği dışarı aldıklarını söyledi. 3 sivil polisin evi aradıktan sonra kimliklerinin alınarak komşularının çağrıldığını söyleyen Türk, polislerin komşularına “Bakın biz onlara bir şey yapmadık, bir şeylerini çalmadık” diyerek, tutanak tuttuklarını aktardı.

Çocuklarının yaşanılan bu olaydan etkilenerek travma yaşadıklarını ifade eden Türk, “Oğlum hala geceleri korkudan bağırıyor, ağlıyor ve babasını soruyor. Ona babasının tutuklandığını söyleyemedik. Geceleri uyuyamıyor. Bu olay çocuklarım üzerinde çok büyük bir etki yarattı” dedi.

Kentte benzer köpekli işkence baskınları daha önce de haber olmuştu. Büyük tepkilere neden olmasına rağmen benzer haberler gelmeye devam ediyor.

Kaynak: MA / Fahrettin Kılıç

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR