Körfez ülkeleri: Şart

  0
  195

  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, Katar’la girilecek diyaloğun şartsız olması gerektiğini bildirdi.
  Kuveyt Emir Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Trump, Katar krizinin çözülmesi için arabuluculuk rolü üstlenebileceğini söyledi. Trump, “Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında görüşmelere yardımcı olabilirsem bunu yapmayı isterim. Kuveyt, bu konunun çözümünde liderlik yapıyor ve biz bunu çok takdir ediyoruz. Bu sorunun çözüleceğine inanıyorum, eğer çözülmezse Beyaz Saray’da ben arabulucu olacağım” değerlendirmesini yaptı.

  Kuveyt Emiri Sabah, “Katar ile komşuları arasındaki anlaşmazlığın çözümü noktasında hala ümidimiz var, yakında bir çözüm olacağı noktasında ümitliyiz” diye konuştu. Katar’a bir mektup gönderdiklerini ve buna karşılık Katar’dan da bir mektup aldıklarını hatırlatan Sabah, Katarlıların masaya oturup tüm konuları konuşmaya hazır olduğunu vurguladı. Sabah, Katar için ortaya konan 13 maddelik talep listesinin hepsinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını ifade ederek, egemenlikle ilgili olanlar hariç diğer konuların hızlıca konuşulup halledilebileceğini belirtti.

  Dörtlüden yanıt

  Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn, yayınladığı ve Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da yer alan yanıtta ise, Kuveyt Emiri’nin, Katar’ın 13 maddeyi görüşmeye hazır olduğunu açıklamasını takdir ediyoruz ancak maddeler üzerindeki diyaloğun şartsız olması gerektiğini vurguluyoruz” ifadesine yer verildi.

  Katar emiri ile telefonlaştı

  Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile de telefonda görüştü. Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Al Jazeera televizyonuna yaptığı açıklamada, liderlerin telefon görüşmesinde Kuveyt Emiri Sabah el-Cabir el-Ahmed es-Sabah’ın Trump ile gerçekleştirdiği toplantının ele alındığını söyledi. Al Sani, çözümün bir tarafın diğerine direktifte bulunmasıyla değil karşılıklı yükümlülük altına girerek sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here