Korkmaz cinayeti failine tahliye yolu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de bir grup polis tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne neden olanlardan Mevlüt Saldoğan’ın tahliyesinin önü açıldı

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı darp eden polislerden Mevlüt Saldoğan’ın tahliyesinin önü açılıyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında çıkarılan denetimli serbestlik süresinin iki yıla çıkarılmasından faili Saldoğan da yararlanacak.

Ne olmuştu

Üniversiteli Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir’de 2-3 Haziran 2013’te Gezi Parkı gösterileri sırasında bir grup polis ve sivil tarafından dövülmüş ve 38 gün sonra, 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetmişti. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılında görülen yargılama sonucunda tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan’a, “kasten yaralama sonucu ölüme neden olma” suçundan on yıl on ay, polis Yalçın Akbulut’a on yıl hapis cezası verildi. Korkmaz’ı tekme atarak yere düşüren üç sivil de “kasten yaralayarak ölüme neden olma” suçundan altışar yıl sekizer ay, bir sivil de üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin usul yönünden kararı bozması üzerine dosya, 18 Nisan 2016’da yeniden Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İkinci kez aynı cezalar verilirken; savcılık ise Saldoğan’a “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmesi için itiraz etti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR