‘Korku imparatorluğuna rağmen ‘Hayır’ kazanacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Olağanüstü koşullarda referandum sürecini Çağdaş Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Ali Turan PİRHA’ya değerlendirdi. Turan,  silahların gölgesinde demokratik bir sistemin geliştirilemeyeceğini belirterek,  yaratılan korku imparatorluğuna rağmen ‘Hayır’ diyenlerin kazanacağını ifade etti. 

Başkanlığı öngören anayasa teklifi, AKP ve MHP’nin oylarıyla meclisten geçirildi. OHAL koşullarında ise referanduma gidilecek. Çağdaş Erzurum Dernekler Federasyonu (ÇEDEF) Başkanı Ali Turan,  “Daha geniş yetkilerde bir demokrasiyi konuştuğumuz dönemde, silahların gölgesinde çok daha büyük bir ülke kurulmaz. Silahların gölgesinde demokratik bir sistem de geliştirilemez” dedi.

1982 anayasası’nın silahların gölgesinde yapıldığına dikkat çeken Turan, “Buna rağmen yüzde 8 ‘Hayır’ çıkmıştı. 2010 anayasasını 1982 anayasasıyla hesaplaşacağız, diye çıkardılar. Ona rağmen, anti demokratik anayasayı değiştireceğiz vadiyle gelmelerine rağmen yüzde 52 almışlardı”diye konuştu.

Anti demokratik uygulamalarla ve OHAL koşullarında referandum sürecine gidildiğine dikkat çeken Ali Turan, “Bu dönem ‘Hayır’ diyenler çok daha güçlü, çok daha demokratik talepleri var” ifadesini kullandı.

ÇEDEF Başkanı Ali Turan şunları kaydetti:

“Anti demokratik uygulamalara,‘Hayır’ diyen herkesin gözaltına alınmasına, yaratılan korku imparatorluğuna rağmen bizlerin, demokratik kitle örgütlerinin alanda göstereceğimiz başarılarla, bu dönem ‘Hayır’ diyenlerin kazanacağına inanıyorum.”

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR