Koronavirüs: Ölü ve vakalar artıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TÜRKİYE

Türkiye’de hükümet yetkililerinin rakamlarına göre koronavirüse yakalananların sayısı 670’e ulaştı. Ölü sayısı ise 9 oldu. Ancak hastanelerden edinilen bilgiler ve TTB’nin işaret ettiğine göre gerçek rakamlar bunun çok üstünde.

Koronavirüs dolayısıyla AKP-MHP iktidarı patronlara destek olurken, asıl mağduriyeti yaşayan halk ise zor durumda. Mardin’deki Mova Park AVM’de yer alan birçok firma, personeline, üzerinde “Sağlığım ve kamu sağlığı açısından ücretsiz izne ayrılmak istiyorum” yazılı formlar imzalatarak, ücretsiz izin dayatmasına başladı.

Ülkedeki çok sayıda kurum da tutsakların risk altında olduğuna ve cezaevleriyle ilgili önlem alınmadığına dikkat çekti.

İTALYA

Yeni tip koronavirüs yüzünden en fazla can kaybının yaşandığı ülke 4 bin 32 kişiyle İtalya oldu.

Karantina tedbirlerine bir yenisi eklenerek ülke genelindeki parklara gitmek yasaklandı. Ancak bazı bölge yönetimleri, merkezi hükümetin aldığı tedbirleri yetersiz bularak kendi bölgelerinde ordudan destek almaya başladı.

BELÇİKA

Belçika’da koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saatte 30 kişinin daha yaşamını yitirdiği, toplam ölü sayısının 67’ye yükseldiği belirtildi.

Ölenler arasında 45-65 yaş arasındaki iki kişi ile 25-44 yaşları arasındaki bir kişi de bulunuyor.

Toplam enfekte kişi sayısı 2 bin 815’e çıktı.

HOLLANDA

Hollanda’da Cumartesi günü koronavirüs nedeniyle 30 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Hollanda’da salgın nedeniyle yaklaşık iki haftada toplam 136 kişi öldü.

Ülkede toplam hasta sayısı 3 bin 631’e yükseldi.

Hollanda’da koronavirüs salgını nedeniyle Cuma gününe kadar yaşamın yitiren 106 kişiden 3’ünün Türkiyeli olduğu bildirildi.

ABD

ABD’de yaklaşık 230 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 18.500’den fazla kişiye de COVID-19 bulaştı.

Ülkedeki eyaletler arasında 7 bin vaka ile New York, salgından en fazla etkilenen eyalet konumunda.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ofisindeki bir çalışanın koronavirüs test sonucunun da pozitif çıktığı açıklandı.

FİLİPİNLER

Filipinler Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 19’a yükseldi. Ülkede tespit edilen vaka sayısı 307’ye ulaştı.

ENDONEZYA

Endonezya’da da 81 kişiye daha virüsün bulaştığı belirlendi. Böylelikle vaka sayısı 450’ye yükseldi. Hayatını kaybedenlerin sayısının 38’e yükseldiği kaydedildi.

ALMANYA

Almanya’da da ölü ve vaka sayıları artıyor. Salgında ölenlerin sayısı 47’ye yükseldi.

Robert Koch Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre, hastalığın bulaştığı kişi sayısı 16 bin 662’ye yükseldi. Bu sayının bir önceki güne göre 2 bin 705 fazla olduğu belirtildi.

İRAN

İran’da koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 123 kişi daha artarak 1556’ya yükseldi. Sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, ülkede toplam vaka sayısı da 20 bin 610’a çıktı.

FRANSA

Fransa’da 12 bin 612 kişi virüse yakalanırken, 450 kişi hayatını kaybetti. Fransa’nın bazı kentlerinde sokağa çıkma yasakları koronavirüsle mücadele kapsamında sertleştirildi.

İSPANYA

İspanya’da koronavirüsten ölenlerin sayısı arttı.

İspanya Sağlık Bakanlığı, ölü sayısının 1002’den 1326’ya yükseldiğini açıkladı. Ülkedeki koronavirüs vakalarının sayısı da 24 bin 926 olarak kaydedildi.

PORTEKİZ

Portekiz’de bir gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye katlanarak 12’ye yükseldi. Ülkedeki vaka sayısı da 1059’dan 1280’e çıktı. Portekiz’de salgın nedeniyle Çarşamba günü olağanüstü hal ilan edilmişti.

MISIR

Mısır Sağlık Bakanlığı ülkedeki koronavirüs vakalarının 285’e yükseldiğini ve şimdiye kadar 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. 39 kişinin de hastalığı atlattığı belirtildi. Mısır’da kilise ve camiler iki hafta süreyle kapatıldı.

ÇİN

İtalya’dan sonra en çok kaybın olduğu ülke olan ve virüsün ilk ortaya çıktığı Çin’de 3 bin 255 kişi yaşamını yitirdi. 81 bin 8 vakanın bulunduğu ülkede üç gündür yeni vaka tespit edilmediği belirtiliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR