Köy meydanında işkence, ev yakma ve infaz… Valiye göre bunlar HUKUKA UYGUNMUŞ!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Xerabê Bava köyünde yaşananlara ilişkin açıklama yapan Mardin Valiliği, askerler tarafından yapılan işkence, gözaltı ve infazların hukuk devleti kuralları çerçevesinde olduğunu iddia etti. Köyde 2 kişinin daha yaşamını yitirdiği belirtilirken, köylüler yaşadıklarını anlattı

Mêrdîn’in (Mardin) Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine bağlı Xerabê Bava (Koruköy) köyünde 12 gündür yurttaşlar ağır işkenceden geçiriliyor. Hala sağlıklı bilginin alınamadığı köyde, şimdiye kadar 5 kişi katledildi. Köyde yaşanan işkence ve infazlara ilişkin Mardin Valiliği tarafından 11 gün sonra açıklama yapıldı. Köy meydanında işkence edilen 9 kişi ile birlikte 40 köylünün gözaltına alındığı, 5 kişinin katledildiği Xerabê Bava’da yaşananlara ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Mardin Valiliği, askerler tarafından yapılan işkence, gözaltı ve infazların hukuk devleti kuralları çerçevesinde yapıldığını iddia etti.

İnfazları doğruladı

Köyde 4 kişinin katledildiğini doğrulan valilik, “Üst düzey 4 bölücü terör örgütü mensubu silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir” diyerek infazları meşru göstermeye çalıştı. Xerabê Bava’da yaşananları haber yapan ajans, gazete, internet siteleri ve sosyal medya hesaplarını hedef gösteren Mardin Valiliği, açıklamasında şunları belirtti: “Teröre karşı yürütülen mücadelede menfi algı oluşturmak maksadıyla, sosyal medya, bazı basın yayın organları, bazı kişiler ve sözde sivil toplum örgütlerince güvenlik güçlerimizi karalayıcı ve iftira niteliği taşıyan yayınların yapıldığı görülmektedir. Bölgedeki operasyonlar hukuk devleti kuralları çerçevesinde yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ön planda tutularak her türlü ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmektedir.”

İki kişi daha katledildi

Ablukanın 12 gündür devam ettiği köyde telefonla bilgi veren ve güvenlük açısından kimliğini açıklamayan bir yurttaş, önceki gece 2 kişinin daha katledildiğini 1 kişinin de yaralandığını söyledi. Valiliğin “Hukuk gözetiliyor” ve “yardımlar götürülüyor” şeklindeki açıklamasını da yalanlayan köylü, “Askerler tarafından 30 kadar koli getirildi. Biz 100’ü aşkın köylü yaşıyoruz. Bu yardımlar ancak imza ve fotoğraflarının çekilmesi şartı ile veriliyor. Daha sonra bu fotoğrafları reklam amacıyla servis ediyorlar” dedi. Bir diğer yurttaş E.T. ise, “İnsanların hayvanları telef oldu. Evlerin yakılıp yıkıldığını biliyoruz, ancak dışarı çıkamadığımız için kimin evinin yıkıldığını bilmiyoruz. Hastalar var dışarıya çıkamıyorlar” bilgisini paylaştı. Valilik tarafından köye götürülen veterinerin ise, “Köye götürüldüm ancak ne insanları ne de bir hayvanı gördüm. Beni bir odada bekletip çıkarttılar” dediği belirtildi.

Bir cenaze teşhis edildi

Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 3 cenazeden birinin kimliği ailesi tarafından teşhis edildi. HPG’li Agit Elmas’a ait olduğu belirtilen cenaze, ailesi tarafından doğum yeri olan Bedlîs’e (Bitlis) götürüldü.

Köy meydanında saatlerce işkence

Abluka altındaki Xerabê Bava köyünde, 12 gün önce gözaltına alınan 40 yurttaş, Nusaybin İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutuluyor. Gözaltındakilerle görüşen Avukat Hasan Özgen, “Yurttaşlar köy meydanında 3-4 saat boyunca işkence edildiklerini aktardı. Birkaç evin tarandığını ve birçok evin de yakıldığını söylediler” şeklinde konuştu. Sayıları fazla olduğundan gözaltındakilerin uyumakta dahi zorlandığını dile getiren Özgen, 15 kişinin 1 hücrede tutulduğunu belirtti. Özgen, gözaltındakilerin ifadelerinin alındığını ve perşembe günü adliyeye sevk edilmelerini beklediklerini kaydetti.

Heyetin köye girişi yine engellendi

Xerabê Bava köyünde yaşanan ablukayı kırmak amacıyla DTK, DBP, HDP ve Barış Anneleri’nden oluşan heyet, dün tekrardan köye ulaşabilmek için Nisêbîn’e gitti. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP Eşbaşkan Yardımcısı Mehmet Arslan, HDP’li vekiller Ayşe Acar Başaran ve Erol Dora’nın da aralarında bulunduğu heyet, köye 15 kilometre kala askerler tarafından durduruldu. Yolu yine zırhlı araçlarla kesen askerler, kimsenin geçişine izin vermeyeceklerini ifade etti. Köyde gün boyunca top sesleri eksik olmazken, köyden dumanların yükseldiği görüldü.

‘Eşim yoğun bakımda’

Xerabê Bava köyünden çıkan F.A., köylülere yapılan işkenceleri anlattı. Köyün ablukaya alındığı ilk gün evlerine baskın yapıldığını ve eşinin işkenceden geçirildiğini dile getiren F.A., evinin avlusunda bekletilen eşi A.A.’nın fotoğraflarını internetten gördüğünü söyledi. 1990’lı yıllarda yine askerler tarafından köylerinin boşaltılması üzerine Qoser’e (Kızıltepe) taşındıklarını anlatan F.A., “1990’lı yılarda evi devlet boşalttırdı. Ama o zaman da bu tufan gibi değildi” dedi. Evlerinin büyük olduğunu, arka kısmında bahçeleri ve içinde harabe halinde bir yapının olduğunu sözlerine ekleyen F.A., “Evlerimizin etrafı da hep mağaralarla doludur. O mağaralarda arama yaparken, iki kişiyi öldürmüşler. Eşimi ambulansla ilk olarak Nusaybin Devlet Hastanesi’ne ardından da Mardin Devlet Hastanesi’ne götürmüşler. Yoğun bakımda bekliyor. Durumunu sormaya giden oğlumun kimliğine de el koymuşlar, babasını görmesine izin vermemişler” dedi.

MÊRDÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR