Köyler ve mezralar artık özgür

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’in Irak sınırında olduğu için geçiş güzergahı yaptığı, petrolünü satarak büyük gelir elde ettiği Dêra Zor’da devrim savaşçıları, 10 kilometrelik alanı daha özgürleştirdi. Kentte 20 bin sivil özgür alanlara taşındı

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Dêra Zor’u özgürleştirmek için başlattığı Cizîr Fırtınası Hamlesi’nde büyük ilerleme sağlandı. DAİŞ çetesine ağır darbeler vuran savaşçılar, 10 km ilerledi ve 16 mezrayı daha özgürleştirdi.

DAİŞ’in Irak-Suriye hattını korumak için stratejik önem verdiği Dera Zor’da Rojava savaşçıları hızla ilerliyor. Dêra Zor’un kuzeyini özgürleştirmek için başlatılan Cizîr’in Fırtınası Hamlesi’nde Siwer kolundaki savaşçılar yeni yerler aldı. Siwer beldesinin güneyinde Wesiha köyünde önceki gece sabaha kadar QSD savaşçıları ve DAİŞ çeteleri arasında çatışma yaşandı. QSD savaşçıları bu bölgede 5 köyü özgürleştirdi. Ayrıca Siwer beldesinin güneyindeki Wesiha köyüne giren savaşçılar köyün yarısını DAIŞ’ten temizledi. Çatışmalarda 5 DAİŞ çetesi öldürüldü. QSD savaşçılar Siwer beldesinin güneyinde Irak sınırına doğru ilerliyor. Mergede kolunda da önceki gece sabaha kadar çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda 8 DAİŞ çetecisi öldürüldü. Bomba yüklü bir araç ve bir askeri araç savaşçıların eline geçti. 10 km ilerleyen QSD savaşçıları 16 mezrayı özgürleştirdi.

Sınıra ilerleyiş sürüyor

Cezrat kolunda ise Til Kesra köyü yakınlarında QSD savaşçıları ve DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Çatışmalarda biri çete başı olmak üzere 4 DAİŞ’li ldürüldü. 4 çete cenazesi cephaneleri ile birlikte savaşçıların eline geçti. Cezrat kolunda ise DAİŞ çeteleri kamufle olup rahat hareket edebilmek için sivil kıyafetlerle dolaşıyor. Bu şekilde QSD savaşçılarının ilerleyişini engellemeye çalışıyor. DAİŞ çetelerinin tüm saldırılarına rağmen QSD savaşçılarının Fırat Nehri’nin doğusundaki ilerleyişi sürüyor.

Musul yolunu açın

Derik’teki Roj Kampı’nda Irak’ın Musul bölgesinden 460 Arap aile kalıyor. 3 yıldır kampta kalan göçmenler kamp yönetimi ve yardım örgütlerinden kışlık ihtiyaçlarının karşılanmasını istedi. Ayrıca Irak hükümetinden de Musul’a dönüş yolunun açılması çağrısında bulundu.  Musul’dan göç eden ve şu anda kampta kalan Casim Mihemed, uluslararası yardım örgütlerinin yardım sunmadığını söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR