Köylülerin karşı çıktığı maden tesisi şimdiye kadar 10 can aldı

Post date:

Author:

Category:

Mazıdağ’a bağlı Karataş köyünde yurttaşların arazisinde maden ve gübre çıkarmak isteyen Eti Bakır şirketine ait iş makinalarını köylüler engelledi. 1974’te kurulan tesisle birlikte yayılan zehirden, akciğer kanseri ve böbrek yetmezliğinden dolayı geçmiş yıllarda 7 kişinin yaşamını yitirdiğini söyleyen köylüler, artık izin vermeyeceklerini söyledi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş köyünde yurttaşlara ait arazilerde gübre ve maden çıkarmak için dün kepçelerle gelen Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Araştırma Şirketi çalışanlarına yurttaşlar izin vermedi. Köydeki bazı arazilerde gübrenin ham maddesi olan fosfatın bulunması üzerine 1974 yılında bazı tarım arazilerinin istimlakı sonucu Etibank şirketi tarafından köyde tesis kurulduğunu belirten yurttaşlar, ilk olarak köye ekonomik getirisinin olacağını düşündükleri için tesislere karşı çıkılmadığını ifade etti.

1996 yılına kadar çalışma yürüten Etibank’ın köydeki birçok araziyi kazıyarak kullanılmaz hale getirildiğini kaydeden yurttaşlar, tesisin 2012 yılında Eti Bakır şirketine devir edildiğini aktardı. Eti Bakır şirketinin kendilerine ait ve yıllardır tarım arazisi olarak kullandıkları yerlere göz diktiğini belirten yurttaşlar, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

TESİSLERİN ZEHRİ ÇALIŞANLARI ÖLDÜRDÜ

1974 ile 1985 yılları arasında işletilen tesislerde köyden 19 kişinin çeşitli işlerde kadrolu olarak çalıştığını dile getiren yurttaşlar, zamanla tesislerdeki toz ve dumandan dolayı kanser belirtilerinin ortaya çıktığını aktardı. Köylülerden alınan bilgilere göre, o dönemde tesislerin tünellerinde çalışan 6 kişi yakalandıkları akciğer kanserine yenik düşerek, bir kişi ise böbrek yetmezliğinden dolayı yaşamını yitirdi. Yurttaşlar, ölen kişilerin tesislerden çıkan duman ve tozdan kaynaklı kansere yakalandıklarını, devam eden tedavi dönemlerinde doktorlar tarafından kendilerine söylendiğini dile getirdi.

Edinilen bilgilere göre; 64 yaşındaki Şehmus Önen 2017 yılının Nisan ayında, Nusrettin Önen (66) 2015 yılında, 10 yıl hastalık ile mücadele eden İzzet Kızıltoprak (70) 2015 yılında, M. Salih Önen 1994 yılında, Feraç Yener 2012 yılında, 50 yaşındaki Mehmet Önen ise 1992 yılında yakalandıkları akciğer kanserinden yaşamını yitirdi. Edip Önen (53) adlı kişi ise böbrek yetmezliğinden dolayı 2009 yılında yaşamını yitirdi.

Yine 1980 yılında çalışma yapılan sahada dinamitlerin patlaması sonucu Hamit Korkmaz, Yusuf Arat ile ismi öğrenilemeyen bir kişi yaşamını yitirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR