Krala da S-400 satışı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 İran, İhvan, Hamas ve ÖSO gruplarına desteği gerekçesiyle terörizmle suçladığı Katar’a ambargoyu sürdüren Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü

Selman, Suudi Arabistan’ın kuruluşundan beri Moskova’ya giden ilk kral oldu. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Putin, “Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralı’nın Rusya’ya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip” dedi. Putin, Sovyetler Birliği’nin, Kral Selman’ın babası tarafından 1926 yılında kurulan Suudi Arabistan Krallığı’nı resmen tanıyan ilk ülke olduğunu anımsattı. Selman, “Barış ve güvenlik ile küresel ekonominin gelişmesi için ikili ilişkileri geliştirme niyetindeyiz” dedi. Al Arabiya’nın haberine göre Suudi Arabistan ile Rusya, S-400 hava savunma sistemlerinin alımı için anlaşmaya vardı. Rusya NATO’ya karşı kullanmak, bölge krizlerindne faydalanmak için Türkiye’yle de S-400 ön anlaşması yapmıştı.

Suriye, İran ve Katar krizlerinin olduğu dönemde gerçekleşen ziyarette Rusya, krizi silah satarak yeni kazanç kapısı yapmaya çalışıyor. Bu arada Selman’ın uçaktan inerken ayarlanan yürüyen merdiven durdu. Selman bir süre inmeden merdiveni yürümesini bekledi. Yürümeyince kendisi inmek zorunda kaldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR