Kübalılara yakışır uğurlama

Post date:

Author:

Category:

Array

Kübalılar, ABD destekli Batista’nın kumar, yolsuzluk ve fuhuş batağı haline getirdiği Küba’nın tüm dokularına devrim ateşi salan, halklara eşitlik, özgürlük, onur kazandıran Fidel’e saygılarını sunuyor

Küba halkı, efsanevi lider Fidel Castro’ya son görevlerini yerine getiriyor. Fidel’in külleri, Zafer Yürüyüşü’nün başladığı yere ulaşacak. Küba’yı batıdan doğuya uçtan uca katedecek yolculuğunun ikinci ayağında Camaguey kentine ulaşıldı. Gerillalar Havana’yı ele geçirince Fidel, devrimin başladığı Santiago de Cuba’dan Zafer Yürüyüşü’ne başlamış, bir haftayı aşkın süren yolculukla Havana’ya başı dik, onurlu bir gelecek yaratmanın coşkusuyla girmişti. Yol boyu sıralanan Kübalılar emperyalizme diz çöktüren, halkları aşağılayan, sömüren sistemi alaşağı eden Fidel şahsında devrimci kavgaya selam durdular. 800 kilometrelik yolculuğun son ayağında da Fidel’in külleri San Tiago’ya taşınacak ve pazar günü kentte törenle defnedilecek.

Küba’nın tüm dokularına devrim ateşi salan Fidel’e saygılarını sunan Küba halkı, devrimin komutanının yerinin dolmayacağını ifade ediyor: “Bizim kuşak komutana hayran olarak doğdu. Hepimiz Fidel’e hayranlık duyarak doğduk. Bizim idolümüzdü. Liderimiz tüm hayatımızdı. Onun sayesinde bugün bulunduğumuz yerdeyiz. Hemen hemen tüm hayatımızı ona borçluyuz ve her Kübalının içinde biraz ‘comandante’ (komutan) vardır. Aslında her Kübalı Fidel’dir…. O en zor zamanlarda daima bizimleydi, bize her zaman destek oluyordu ve sanırım bir daha onun gibi bir lidere sahip olamayacağız.”

HAVANA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR