Küresel krizler G-20’nin gündeminde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’nın Bonn kentinde G-20 dışişleri bakanları toplantısında bir ilk yaşandı. ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ilk kez bir araya geldi. Ukrayna, Suriye ve Afganistan gibi küresel krizler öne çıktı. Lavrov, iki ülke arasında sıkı bir işbirliği için iyi bir zemin saptadıklarını söyledi: “Tüm sorunları çözmemiz beklenemez ama çıkarlarımızın örtüştüğü yerlerde ilerleme kaydetmemiz gerektiği konusunda mutabıkız.” Tillerson ise Ukrayna’daki Rus manevralarına vurgu yapıp “Yeni ortak noktalarımızı ararken, biz Rusya’dan Minsk Anlaşması’ndan doğan yükümlülüklerine uymasını ve Ukrayna’da şiddetin tırmanmasının önüne geçmesini bekliyoruz” dedi. Tillerson ayrıca “ABD’nin Rusya ile Amerikan halkının çıkarına olacak pratik alanlarda işbirliğine gitmeyi planladığını” vurguladı. Rusya ise Beyaz Saray’ın yaptığı Kırım’ın geri verilmesi talebine “Rus toprağı” yanıtı vermişti..

NATO Karadeniz’de büyüyecek

Rusya’nın tepkisine rağmen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın Karadeniz’deki askeri varlığını güçlendireceğini ilan etti.

Stoltenberg bu kararın Rusya’ya karşı bir provokasyon anlamı taşımadığını vurguladı. Brüksel’de düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısında ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO üyesi ülkeler yıl sonuna kadar savunma harcamalarını artırmazsa ABD’nin NATO’daki angajmanını düşüreceğini söylemişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR