Kürkçüler’de gece yarısı köpekli arama: Karşı çıkanlara ‘süngerli oda’ işkencesi

0
172

Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde köpekli aramaya karşı çıkan tutukluların önce süngerli odaya götürülerek işkence edildiği, sonra çıplak bir şekilde koğuşlarına getirildiği belirtildi.

Hak ihlalleriyle gündemden düşmeyen Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde son olarak tutukluların süngerli odada işkence edildikten sonra çırılçıplak bir halde koğuşlara konulduğu belirtildi. Cezaevinde tutuklu bulunan Mahsun Günsel adlı tutuklunun annesi Esma Günsel, cezaevinde görüştüğü oğlunun gördüğü işkenceyi kendisine anlattığını söyledi.

GECE YARISI KÖPEKLİ ARAMA

Tutuklu Günsel annesine şunları anlattı: “Gece 12’de gardiyan köpeklerle koğuşlarımızda arama yapıyor. Köpek eşyalarımızı dağıttığında ve biz buna karşı çıktığımızda gardiyanlar kendi ayaklarıyla elbiselerimize basıyor. Buna karşı çıkanları süngerli odaya götürüyorlar, işkence ediyorlar. Burada bizi çırılçıplak edip üzerimize su döküyorlar, sonra koğuşa getiriyorlar. Yemeklerin içi kıl dolu. Sürekli olarak su verilmiyor. Her geçen gün hak ihlalleri artarak devam ediyor.”

‘BU ADALET Mİ?’

“Bu adalet midir?” diye soran anne Günsel, “Tüm tutuklular zayıflamış. Oğlumun kolu ve yüzü morarmış ve şişmişti. Oğlumun sazını gözleri önünde parça parça edip çöpe attıyorlar. Kitap, kalem ve not defterlerini kendilerinden almışlar. Ne mektuplarını gönderiyorlar ne de onlara gelen mektupları veriyorlar. FETÖ’cülerle aynı koridorda kalıyorlar ve görüşe de birlikte getiriliyorlar. Tutuklular bunu kabul etmiyor” dedi.

‘BASKILAR SON BULSUN’

Cezaevi görüşünde kendilerine de kötü muamele yapıldığını söyleyen anne Günsel, 20 dakikalık görüş için saatlerce Adana sıcağında bekletildiklerini ve birkaç arama noktasından ve göz taramasından geçtikten sonra görüş yapabildiklerini anlattı. Göz taramasından geçemeyenlerin görüşme odasına alınmadığını dile getiren anne Günsel, görüşme odasından ise keyfi olarak bekletildiklerini kaydetti. Anne Günsel, tutuklular üzerindeki baskıların son bulması için tutuklu yakınlarına ve insan hakları savunucularına duyarlılık çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here