KÜRT SİYASETİNE DARBE!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

MPKürt siyasetine yapılan gece yarısı darbe ile HDP Eşbaşkanları  Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 11 Milletvekili gözaltına alındı.15 Temmuz askeri darbesinin ardından Kürt siyasetine darbe vurmak için kolları sıvayan AKP hükümeti, darbeden sonra binlerce HDP ve DBP’li siyasetçiyi tutuklamasının ardından HDP Eşbaşkanları ile milletvekillerine gece yarısı operasyon düzenledi.

30 Ekim’de Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ve KJA sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanması ve Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından sıra HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerine geldi. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet savcılıklarının talimatları doğrultusunda aralarında HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 15 milletvekilleri hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

HDP Eşbaşkanı Demirtaş Amed’deki evine yapılan baskınla gözaltına alınırken; Eşbaşkan Figen Yüksekdağ ise Ankara’da gözaltına alındı. Ayrıca polis baskınında Yüksekdağ’ın evinin kapısının kırıldığı bildirildi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise HDP Genel Merkezi’ne yapılan baskınla gözaltına alındı. Şimdiye kadar gözaltına alınan HDP’li vekillerin isimleri ise şöyle: Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve Nursel Aydoğan

Diğer yandan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile HDP Van Tuğba Hezer Öztürk hakkında da gözaltı kararı olduğu ancak iki vekilin yurtdışında olduğu öğrenildi. Ayrıca HDP milletvekilleri İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan hakkındaki süreç de devam ediyor. HDP Eşbaşkanı Demirtaş, gözaltına alınmadan dakikalar önce sosyal medya adresi Twitter’dan “Diyarbakır’da evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar” paylaşımında bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR