Kürtçe ve Tahir Elçi tahammülsüzlüğü

İzmir Barosu Genel Kurulu’nda Tahir Elçi’yi andığı Kürtçe konuşması nedeniyle saldırıya maruz kalan ÖHD’li avukat Fatma Demirer, ‘Bir kadının Kürtçe konuşması ve Tahir Elçi’yi anması aynı zamanda da AKP’yi eleştirilmesi onlarda çok büyük rahatsızlık oluşturdu’ dedi

Yaklaşık 7 bin 500 avukatın kayıtlı olduğu İzmir Barosu, yeni yönetimlerini belirlemek ve mesleki sorunlarını tartışmak için dün İzmir Barosu Genel Kurulu’nda bir araya geldi. Celal Atik Spor Salonu’nda devam eden kurulun ilk gününde Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) Yöneticisi Avukat Fatma Demirer, Amed’te katledilen eski Baro Başkanı Tahir Elçi’yi andığı Kürtçe konuşması nedeniyle ırkçı avukatların saldırısına maruz kaldı. İzmir Milliyetçi Avukatlar Grubu temsilcisi avukat Yusuf Özmen’in, kürsüden sarf ettiği “Haddinizi bilin burası avukatların kürsüsüdür. Siz kim oluyorsunuz da Tahir Elçi’yi bu kürsüden anarak Kürtçe konuşuyorsunuz. Tahir Elçi kim, avukat mı?” sözlerine avukatlardan tepki geldi.

‘ÖHD’yi hedef aldılar’

Konuşmalarının tamamını Tahir Elçi’ye atfen yaptıklarını ifade eden Av. Fatma Demirer, “Kürtlerin yaşadıkları durumlardan AKP iktidarını eleştiren bir konuşma yaptık. Onun dışında konuşmamı Kürtçe bitirdim. Başarılar diledim. ÖHD’nin bu tavrından rahatsız olduklarını düşünüyorum” diye belirtti. İzmir Milliyetçi Avukatlar Grubu’nun seçime giren gruplardan biri olduğunu ve diğer gruplar gibi kürsüye oy istemek için çıktığını anımsatan Demirer, buna rağmen seçime girmeyen ÖHD’yi hedef alarak konuşma yaptığını kaydetti. Kürsüye çıkanların birçoğunun erkek olduğuna da dikkat çeken Demirer, şunları aktardı: “Kürsüye çıkıp konuşan çoğunluk erkekti. Kadınların sayısı yine azdı. Bir kadının Kürtçe konuşması ve Tahir Elçi’yi anması aynı zamanda da AKP’yi eleştirilmesi onlarda çok büyük rahatsızlık oluşturdu. Aslında bu üçü bir araya gelince bu rahatsızlık oluştu”

Dava açılacak

Son olarak hakaretlere ilişkin dava açacaklarını söyleyen Demirer, “Görüntüleri barodan talep edeceğiz. Diyarbakır Barosu’na da ilettik durumu. Aileden de vekalet alıp konu ile ilgili davamızı açacağız. Diyarbakır Barosu’da bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağını söyledi” şeklinde konuştu.

İZMİR / DİHA

EN SON EKLENENLER