‘Kürtler arası göz temasına dahi tahammül yok’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran sınırında bulunan Yüksekova’nın Esendere beldesine bağlı Güvenli köyü sakinleri, örülecek beton sınıra tepki göstererek, Kürtler arası göz temasına dahi tahammülün kalmadığını söyledi.

Türkiye’nin, Suriye sınırından sonra Ermenistan ve İran sınırına da “Güvenlik” gerekçesiyle beton sınır (duvar) örme kararına sınır kentlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. İran sınırında bulunan Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Esendere beldesine bağlı Güvenli (Şovê) köyü sakinleri, sınırın diğer tarafında akrabalarının olduğuna dikkat çekerek, Kürtler arası göz temasına dahi tahammülün kalmadığına vurgu yaptı.

‘ARAZİLERİMİZİ İŞGAL ETMİŞLER’

Yurttaşlardan Abas Avcı, duvarın kendi arazilerinin içinden geçildiğini belirterek, “Daha önce arazimize mayın döşediler şimdi de duvar örülüyor. Toprağımız işkal edilmiş durumda. Duvar çözüm değildir” dedi. Sınırın diğer tarafında bulunan 4 köyde akrabalarının bulunduğunu dile getiren Avcı, Kürtler arası iletişimin kesilmek istenildiğine dikkat çekerek, “Göz temasına bile tahammülleri yok. Zaten yaklaşık yüz yıl önce aramıza bir sınır koymuşlardı. Ama bağımızın arasına sınır koyamadılar. Şimdi de bunu duvar ile yapmaya çalışıyorlar ama yine başaramayacaklar” diye konuştu.

‘İKİ DAKİKALIK MESAFE ULAŞILAMAZ HALLE GETİRİLDİ’

Köy sakinlerinden Güllizar Sırrı da, hayvanlarını otlatacak alan dahi bulamadığını dile getirerek, “Hayvanlarımızı o bölgelerde otlatmamıza dahi izin vermiyorlar. Bu sınırı da bu duvarı da kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizim aramıza sürekli bir sınır konuluyor. Karşı tarafta bulunan akrabalarımız ile iki dakikalık mesafe sınır, mayın ve duvar ile ulaşılamaz halle getirilmiş durumda” şeklinde konuştu.

‘HALKTAN BU KADAR KORKMAYIN’

Refik Sırrı ise, sınırın diğer tarafından 20’den fazla akrabasının olduğunu ifade ederek, “Sınır hattı boyu büyük karakollar, kalekol, mayın, gözetleme kuleleri ve en sonunda da duvar örülüyor. Zaten Yüksekova’nın merkezinin etrafı arama noktaları ile çevrilmiş durumda. Neredeyse her dağa her tepeye bir askeriye ya da polisiye nokta konulmuş. Halktan bu kadar korkmamalılar” derken, kadınlardan Cevahir Sırrı, akrabaları ile göz temasına dahi yapmalarına müsaade edilmediğine vurgu yaptı. Sırrı Yüksekova’nın açık cezaevine çevrildiğini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR