Kürtlere karşı Halep çarkı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 

‘Fırat Kalkanı’ karşılığında uzun zamandır Rusya ile Halep pazarlığı yapan Erdoğan’dan, Bab ve Minbic’in işgali karşılığında Halep’ten vazgeçebileceği çarkı geldi. Erdoğan, ‘Putin’le görüştüm. Halep’le bir sorunumuz yok’ dedi

Rusya ve Suriye uçaklarının salı günü Bab’ın kuzeyinde Türkiye destekli silahlı grupları vurmasından sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan “Halep çarkı” geldi. Daha önce Halep’i arka bahçesi gören ve hak iddia eden Erdoğan, Muhtarlar toplantısında yaptığı konuşmada hedeflerinin Bab ile Minbic’teki Rojava güçleri olduğunu gösterdi. Erdoğan, “Bizim şu anda Halep’le bir sorunumuz yok ama itirazlarımız var. Putin’le görüştüm. Halep halkını huzura kavuşturalım dedim. Halep, Haleplilerindir. Halep’in üzerinde bir hesaba girmek doğru olmaz” dedi.

Minbic’e tehdit!

Cerablûs, El Raî ve Dabik’ta IŞİD’le anlaşmalı olarak yapılan “devir-teslim”e ilişkin de konuşan Erdoğan, “Cerablus’tan gireceğiz dedik, girildi. Ardından Rai’ye girildi, Dabık’a girildi ve şimdi El Bab’a doğru gidiliyor” dedikten sonra şunları söyledi: “Terör koridorunu biraz aşağıdan da olsa kurma gayretindeler. Münbiç’i PYD’den temizlemeye kararlıyız.”

El Nusra’yı savundu

El Kaide’nin Suriye kolu olan ve ABD’nin ‘terör listesi’nde bulunan El Nusra’nın savunuculuğuna devam eden Erdoğan, “Biz ABD’li dostlarımıza söylüyoruz. DEAŞ ile gelin beraber mücadele edelim. Terör örgütünün yanında neden olalım. El Nusra da DEAŞ ile mücadele ediyor. Ona neden terör örgütü diyorsunuz? Senin teröristin kötü benimki iyi olamaz” ifadelerinde bulundu.

Al Halep’i ver Bab’ı

Erdoğan, bir önceki muhtarlar toplantısından da Suriye devlet başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, El Nusra’nın Halep’ten çıkması için “Putin’in ricası” olduğunu, kendisinin “Arkadaşlarımıza talimat verdik” dediğini söylemişti. Erdoğan, son söylemleriyle Rusya ile “Al Halep’i ver Bab’ı” hesabı yaptığını bir kez daha itiraf etmiş oldu.

ANKARA

 

 

:

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR