Kürtlersiz Soçi de çöker

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rusya-İran ve Türkiye arasında yoğunlaşan Suriye temaslarının gündemi Kürtler. Lavrov, 22 Kasım’da Soçi’de yapılacak Putin-Ruhani-Erdoğan zirvesinde karar verileceğini açıklarken, Soçi’deki Suriye Kongresi, Kürtlerin katılmaması halinde ölü doğacak

Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (QSD)’nin DAİŞ çetesini tarihe gömmesi ve Baas rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah’ın bu sayede ilerlemesi Suriye’de yeni dönemin kapısını açtı. Kuzey Suriye Federasyonu halkların eşitliği temelinde model olarak öne çıkarken, çözüm için diplomatik temaslar arttı. ABD öncülüğündeki DAİŞ Karşıtı Koalisyon ve QSD Dêra Zor’da da ilerleyerek finale doğru giderken, Rusya da hamlelerini artırdı. Bu çerçevede Türkiye ve İran’la temaslarını yoğunlaştıran Rusya, Astana’dan sonra bu kez Soçi’de yapmayı planladığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi için çalışmaları yoğunlaştırdı. İran ve Türkiye dışişleri bakanları ile Antayla’da önceki gün toplantı yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Putin, Erdoğan ve Ruhani, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’yle ilgili konuları karara bağlayacak” dedi. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov da Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilip edilmeme konusunun çarşamba günü Soçi’de gerçekleşecek Rusya-Türkiye-İran üçlü zirvesinde görüşüleceğini belirtti. Erdoğan ise Kürtlerin katılmasına karşı olduğunu önceden açıklarken, Kürtlerin katılmadığı toplantıların tıpkı Astana ve Cenevre gibi çözüm olmayacağı kaydediliyor.

Rusya renk vermiyor

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azeri mevkidaşı Elmar Memmedyarov’la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, 22 Kasım’da Soçi’de bir araya gelecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin organizasyonuna ilişkin konuları karara bağlayacağını ifade etti. Lavrov, “Kongreye davet edilecek Suriyeliler, Suriye toplumunun tüm kesimlerini maksimum seviyede temsil etmeli. Bu konuda BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen, Cenevre müzakerelerinde birçok kez onaylanan ve Astana’da kabul edilen belgelere dahil edilen kararlara göre hareket ediyoruz” dedi. Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov da Kürtlerin Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilip edilmeme konusunun çarşamba günü Soçi’de gerçekleşecek Rusya-Türkiye-İran üçlü zirvesinde görüşüleceğini belirtti. Uşakov kongrenin tarihinin de henüz belirlenmediğini belirtti. Uşakov, Suriye’de istikrar konusunun görüşüleceği zirvede askeri yetkililerin de yer alacağı bilgisini verdi. Öte yandan Türk-İran ve Rus genelkurmay başkanlarının ayrıca bir araya geleceği kaydedildi. Rusya ve İran Kürtlerin katılımı konusunda renk vermiyor.

Îlham Ehmed: Henüz davet gelmedi

Rusya’nın, Soçi kentinde yapmayı düşündüğü “Ulusal Diyalog Kongresi”ne ilişkin Rojnews’e konuşan Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eşbaşkanı Îlham Ehmed, şimdiye kadar kendilerine resmi bir davetiyenin ulaşmadığını söyledi. Îlham Ehmed, “Türkiye her zaman güçlerin kendi elinde olmasını istiyor. Demokratik bir adım atılmak istendiğinde de korkuyor, karşı çıkıyor. Elindeki gücü kaybetmekten korkuyor. Onun için de Türkiye Rusya ile pazarlığa giriyor. Kürtlerin Soci’deki konferansa katılmasını istemiyor” dedi. Îlham Ehmed, Kuzey Suriye Federasyonu olmadan Suriye’de çözüm sağlanamayacağına dikkat çekti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR