Kürt’süz başladı ve tıkandı

  0
  121

  BM çatısı altında Kürt’süz yapılan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarını Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik süren saldırılarının kınanmaması nedeniyle önceki gün terk eden Suriye Hükümeti heyeti ikna edilmeyince dün toplantılara başlanamadı.

  İsviçre’nin Cenevre kentindeki Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında 30 Ekim’de başlayan Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına verilen aranın ardından Pazartesi günü tekrardan başlamıştı. Kuzey-Doğu Suriye Özerk Yönetimi temsilcilerinin yer almadığı 150 kişiden oluşan Komite’nin; 15’i rejim temsilcisi, 15’i Türkiye çeteleri temsilcileri ve 15’i Suriyeli STK temsilcilerinden 45 kişilik Anayasa Yazım Kurulu belirlenmişti. BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlığında gerçekleşen ikinci tur görüşmeleri sırasında Suriye Hükümeti Heyeti Başkanı Ahmad Kuzbari, Anayasa Komitesi çalışmalarına devam edilmesi için üç temel maddenin kabul görmesini şart koşmuştu. Komite’ye sunulan “Suriye toprakları içerisinde terörizmle mücadele edilmesi, Suriye’ye yönelik yaptırımların kaldırılması ve Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırılarının kınanması ve buna karşı ortak tavır sergilenmesi” maddelerinin kabul görmemesi üzerine Suriye Hükümeti Heyeti masayı terk etmişti.

  BM’nin ikna çabası

   Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, heyetin yeniden masaya geri dönmesini sağlamak amacıyla iki gün yoğun bir diplomasi trafiği içerisinde oldu. Heyetin kaldığı otele giden Pedersen ve ekibi, toplantılara devam edilmesi için caba sarf etti. Fakat Ahmed Kuzbari’nin bu görüşmelerde Özel Temsilci Pedersen’e “Türk devletinin Suriye topraklarına dönük işgal saldırılarına karşı ortak tavır sergilenmeyecek ve bu saldırılar kınanmayacaksa masada olmanın anlamı yok” dediği öğrenildi.

  Öğlene kadar açıklama yoktu

   Heyetin masaya geri dönmeyi kabul etmemesi üzerine dün de devam edilmesi planlanan toplantılara başlanamadı. Günlük olarak anayasa toplantılarına ilişkin basını bildiren BM Suriye Masası Basın Bürosu ise ikindi vaktine kadar bir açıklama yapmadı.

  Özerk Yönetim uyarmıştı

  Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına ilişkin daha önce açıklama yapan Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi, kendilerinin içinde olmayacağı anayasa toplantılarından çıkacak kararları tanımayacağını söylemişti. Özerk Yönetim, kendilerinin içinde olmadığı toplantılarından başarı çıkmayacağına dikkat çekerek, BM’yi bu noktada uyarmıştı.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here