Kurultay alanında anonslu alkol uyarısına tepki: Bunları AKP’liler uyduruyor

0
142

Adalet Kurultayı’nın yapıldığı Kocadere kamp alanının dış güvenliği jandarma tarafından sağlanıyor. Kurultay alanına gelenler ise özel güvenlikçiler tarafından yapılan aramanın ardından içeri alınıyor. Eceabat İlçesi’nden kamp alanının yer aldığı Kocadere Köyü’ne giden yol üzerindeki Kilye Koyu’nda oluşturulan güvenlik noktasında jandarma ekipleri araçlarla gelen katılımcıları durdurup tek tek kimlik sorgusundan geçiriyor. Sorgular, 6 ayrı jandarma aracında bulunan bilgisayarlar ve seyyar olarak da el telsizleriyle çok hızlı bir şekilde yapılarak, gelenler alana yönlendiriliyor. Maden isimli bomba köpeği araçları didik didik ararken, drone ile de havadan alanın güvenliği kontrol ediliyor. Kurultayın ilk gününden şu ana kadar ise Kocadere kamp alanına gitmek üzere gelen 18 bin kişinin kimlik sorgusundan geçirildiği öğrenildi. Bu sorgularda hakkında arama ve yakalama kararı bulunan 20 kişi hakkında ise adli işlem başlatıldı.

ANONSLU ALKOL UYARISINA TEPKİ

Öte yandan Kocadere kamp alanında alkol alanların tespit edilmesi üzerine, alanda bugün hoparlör bulunan bir araç gezerek, anons yapmaya başlandı. CHP Genel Merkezi tarafından belirlenen Adalet Kurultayı temel kurallarının yer aldığı maddelerin duyurulduğu anonsta, “Değerli Adalet Kurultayı katılımcıları kamp alanında alkol ve benzeri maddelerin kullanılması yasaktır. Adalet Kurultayı Çanakkale Savaşları’nın geçtiği bölgede yapılmaktır. Burada yapacağımız tüm faaliyetlerimiz aziz şehitlerimizin değerli hatıralarına yakışır hassasiyette olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Kurultaya katılanlar ise alkolle ilgili anons bölümüne müdahale ederek, “Herkes burada disiplinli bir şekilde CHP’nin koyduğu kurallara uyuyor. Kim söylettiriyor bunları, yok öyle bir şey. AKP’liler uyduruyor bunları. İçeriye cımbız bile sokmuyorlar. Kim uyduruyor bunları?” diyerek tepki gösterdi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Adalet Kurultayı’nın yapıldığı alanda alkol aldığı tespit edilen kişilerin isimleri kendilerine bildirildikten sonra, bu kişilere kanunun ön gördüğü şekilde idari para cezası kesileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here