Kurz: Erdoğan’ın şantajlarına boğun eğmemeliyiz

0
93

Geçtiğimiz hafta Avusturya’da muhafazakarlar ve Yeşiller arasında imzalanan koalisyon hükümetiyle yeniden başbakanlık koltuğuna oturan Sebastian Kurz Almanya’da Pazar günleri yayınlanan “Bild am Sonntag” gazetesinin bugünkü sayısına bir röportaj verdi.

Lideri olduğu Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi arasında kurulan yeni hükümetin programına ilişkin konuşan Kurz, Avrupa Birliği (AB)’nin mülteci politikasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Yunistan’ın adalarında mahsur kalan mülteciler için AB’nin Atina yönetimini yalnız bırakmamasını isteyen Kurz, Erdoğan iktidarına da sert eleştirilerde bulundu.

AB’nin Türk hükümetiyle yaptığı Mülteci Anlaşması’nın yeterli düzeyde işlemediğini belirten Kurz, röportajının devamında Türk Cumhurbaşkanı’nın “Kapıları yeniden açarız” şeklinde AB’ye yönelik tehditlerine atıfta bulunarak şöyle konuştu:

“Erdoğan’ın şantajlarına boyun eğmemeliyiz. Erdoğan ülkesindeki başka siyasi düşüncede olanlara baskı uyguluyor, her gün gazeteciler cezaevlerine atılıyor, üstelik göçmen ve mültecileri silah olarak kullanıyor.”

Avusturya’da Eylül ayında yapılan erken seçimlerin ardından yeni hükümet ancak geçtiğimiz hafta işbaşı yapmıştı. Yeşiller’in ülke tarihinde ilk kez hükümet ortağı olurken, gözler muhafazakar politikacı Kurz’un başta mülteciler olmak üzere partisinin farklı görüşlerde olduğu Yeşiller’le nasıl bir yol çizeceği merak ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here