Kurz: Türkiye’nin AB üyesi olmayacağına eminim

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye’nin AB üyesi olmayacağından emin olduğunu belirterek bu düşüncesinde yalnız olmadığını öne sürdü. AB’den çok sayıda yetkilinin de aynı düşüncede olduğunu belirten Kurz, “Onlar üyelik müzakerelerinin devam ettirilmesi gerektiğini ancak sonuçta üyelik olmayacağını söylüyorlar” diye konuştu.

“Bu konuda birçok AB’li politikacının düşündüğü ile söylediği arasında büyük fark var” diyen Dışişleri Bakanı Kurz, samimi olunması çağrısında bulundu. Kurz, “Bunu hem yıllardır Türkiye’nin AB üyeliğine net biçimde karşı olan kendi vatandaşlarımıza, hem de Türkiye’ye borçluyuz” dedi.

“Esnek üyelik modeli”

Alman Die Welt gazetesine demeç veren Kurz, Türkiye ile AB üyeliği olmadan özel bir ilişki geliştirilmesi gerektiğini belirterek Türkiye konusunda Avusturya eski Başbakanı Wolfgang Schüssel’in önerdiği “özel ortaklık” modelinden yana olduğunu dile getirdi.

“Hem Türkiye, hem de Doğu Avrupa ülkelerinde AB’nin esnek bir üyelik modeline ihtiyacı olduğunu görüyoruz” diyen Kurz, “Türkiye ile tam üyelik olmaksızın, bir işbirliğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Kurz, birkaç hafta önce Kurier gazetesine verdiği demeçte, Türkiye ile AB arasında yeni müzakere başlığının açılmasını veto edeceğini söylemişti. Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ise müzakerelerin derhal durdurulmasının ‘diplomatik açıdan saçma olacağını’ belirtmişti.

AB ve Türkiye arasındaki üyelik müzakereleri 2005 yılında başladı ve 35 ayrı fasıl üzerinden yürütülmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Ancak şimdiye dek sadece 16 fasıl açıldı. 

©Deutsche Welle Türkçe

DW/MK/HT

EN SON EKLENENLER