Kütahyalı kadınlar meralarını kazma ve kürekleriyle korudu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İnköy Mahallesi’nden kadınlar, hayvan otlattıkları meraya müze yapılmak istenmesini sopa, tırmık, tırpan, kazma, kürek ve baltalarıyla savundu.

Kütahya merkeze bağlı İnköy Mahallesi’nden kadınlar, Kütahya Otogarı karşısındaki arkeoloji müzesi inşaatının olduğu İnköy Çayırı olarak adlandırılan bölgeye gelerek müze inşaatının durdurulmasını istedi. Kadınlar, hayvan otlattıkları meraya müze yapılmak istenmesini sopa, tırmık, tırpan, kazma, kürek ve balta gibi iş aletleriyle protesto etti. Yaklaşık 300 kadın, çok sayıda traktör ve yanlarında 2 bin kadar büyükbaş hayvanla Kütahya-Eskişehir karayolunu 1 saat boyunca araç trafiğine kapattı. Yolun kapanması nedeniyle karayolunda 8 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

KÖYLÜLERİN MERA ALANI

Müze yapılacak yerin köye ait mera olduğunu, yıllardan beri burada hayvanlarını otlattıklarını söyleyen kadınlar, vali ve belediye başkanı gelmeden yolu trafiğe açmayacaklarını söyledi. Protestonun gerçekleştiği bölgeye çok sayıda polis sevk edilirken, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik de olay yerine geldi. Kadınlar müdür Çevik’e de vali gelmeden yolu trafiğe açmayacakları tekrarladı.

Daha sonra Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olay yerine geldi. Vali Nayir kadınlara öğlede sonra valiliğe gelmelerini ve konuyu orada konuşup bir çözüme kavuşturacaklarını söyledi. Bunun üzerine kadınlar yolu trafiğe açtı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR