Kuzey Almanya Platformu’ndan ‘Hayır kampanyası’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye’de Nisan ayında yapılması düşünülen referandum öncesinde Almanya’da Alevi Dernekleri çeşitli sivil toplum derneklerinin de desteğiyle “Hayır Kampanyasını” başlattı. 

Türkiye’de Nisan ayında yapılacak referandum öncesinde Almanya’da Alevi Dernekleri çeşitli sivil toplum derneklerinin de desteğiyle “Hayır Kampanyasını” başlattı.

Avrupa Postası’nda yer alan haberde, Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Alevi derneklerinin çağrısı ile Kürt dernekleri HDP, DİDF, Birleşik Haziran Hareketi, CHP Hamburg Örgütü, Atatürkçü Düşünce Derneği yetkililerinin yanı sıra çeşitli sivil toplum dernek yetkilileri bir araya gelerek referandum öncesi “Hayır” kampanyasının yürütülmesi için ‘Kuzey Almanya Platformu’nu oluşturdu.

Hamburg Alevi Kültür Merkezi Başkanı Cengiz Orhan, HAAK-BIR Başkanı Orhan Özgür, Harburg Alevi Derneği Başkanı Medet Doğan ve Bergedorf Alevi Kültür Derneği Başkanı Alper Doğan tüm sivil toplum kuruluşları adına yaptıkları ortak açıklamada, “Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti, saltanata, sultanlığa ve diktatörlüğe son vermek amacıyla ‘Hayır’ diyeceklerini bildirdiler” denildi.

“DİKTATÖRLÜĞE GİDEN YOLA DUR DEMEK İÇİN ‘HAYIR’”

Getirilmesi düşünülen başkanlık sistemiyle Türkiye’de parlamenter sistemin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı belirtilen açıklamada, “diktatörlüğe giden yola dur demek için” hayır oyu kullanılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamada şunlara değinildi:

“Diktatörlüğe giden yolu durdurmak için tüm güçler bir araya gelmeli. Başkanlık sistemiyle ‘Sultan Erdoğan’ın otoritesi meşruluk kazanmış olacak. Getirilmek istenen değişiklik ile cumhurbaşkanı, milletvekili adaylarını belirleyecek, meclis cumhurbaşkanlığına bağlanacak, kuvvetler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılacak, yargı cumhurbaşkanına bağlanacak, bağımsız yargı diye bir şey kalmayacak, denge ve denetim sistemi tamamen yok edilecek. Sultanlığa, saltanata ve başkanlık diktasına karşı hep birlikte hayır diyelim.”

“KEYFİLİĞİ, ZULMÜ REDDEDİYORUZ”

Açıklamada ayrıca şöyle denildi:

“Emek, demokrasi, barış ve özgürlüklerimizi, ekmeğimizi, iş güvencemizi korumak ve ortak geleceğimizi savunmak için değişikliği reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz, süreklileştirilecek bir OHAL rejimi, cinsiyet ayrımcılığının daha da derinleştirilmesi, şiddet, taciz tecavüz, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının meşrulaştırılması demektir. Referanduma ‘Hayır’ diyoruz, emeğimize, bedenimize, kimliğimize ve çocuklarımıza sahip çıkmak için değişikliği reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz. Bu keyfiliği, zulmü ve zorbalığı reddediyor, referanduma ‘Hayır’ diyoruz. Referandum yolu ile tüm vatandaşlarımıza, emekçilere dayatılan ‘Biat et rahat et’tir. Referanduma ‘Hayır’ diyoruz.”

Öte yandan, Kuzey Almanya Platformu, yürüteceği hayır kampanyasında yer almak isteyenler için ortak bir komisyon oluşturulacak ve çalışmalar yapılacak.

Kaynak : Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR