Laiklik çağrısı yapan gençler tahliye edildi

Post date:

Author:

Category:

Reina saldırısının ardından laiklik çağrısı yaptıkları için tutuklanan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar, yargılandıkları davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Reina saldırısının ardından İstanbul Okmeydanı’ndaki kahveleri dolaşarak laiklik çağrısı yaptıkları için “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” gerekçesi ile tutuklanan Halkevi üyeleri Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar’ın yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 36. Ceza Asliye Hakimliği’nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar ve ailelerinin yanı sıra çok sayıda avukat, CHP milletvekilleri Ali Şeker ve Onursal Adıgüzel, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ile çok sayıda kişi katıldı. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, ilk olarak Ayşegül Başar savunma yaptı.

Savunmasında Reina saldırısına vurgu yaptığı sırada mahkeme hakimi, “O konuya girmeyin. Başka yerde bolca konuşursunuz” demesi üzerine Başar, “Konuşamadığımız için buradayız” yanıtı verdi. Başar, yılbaşı öncesi bazı medya organlarında ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan hedef alma haberlerini hatırlatarak, “Bu katliam göz göre göre geldi. 3 polis noktasından elini kolunu sallayarak gitti. Bir istifa mı oldu yok, sadece birer kınama açıklaması yapıldı. Tüm mahallelerimiz IŞİD tehlikesi altındaydı” diye konuştu.
Bu sırda Başar’ın savunmasını bir kez daha kesen ve araya giren mahkeme başkanı, “Burada tarih tezi hazırlamıyoruz. Bir tez konusu haline getirmeyeceğiz bu savunmayı” dedi.

‘BURADA NASIL SAVUNMA YAPACAĞIM’

Hakimin tekrar Başar’ın savunması kesmesi üzerine avukatlar tepki gösterdi. Bunun üzerine hakim avukatlara, “İdare edemediğimi düşünüyorsanız buyurun siz yapın” diyerek tepki gösterdi. Sözlerinin sık sık kesilmesine Başar ise, “Ben burada nasıl savunma yapacağım, ne diyeceğim” diyerek tepki gösterdi.

Hamit Dışkaya ise savunmasında, şunları aktardı: “Olay olduğu gün gençler kahveye geldiler. Burada laiklikten bahsettiler. Ben ve orada bulunanlar da bu konuşmada suç unsuru görmedik. Tutuklanmamın tek nedeni ortaya çıkan görüntüde arkada bulunmam.”

Ardından savunma yapan avukatlar, müvekkillerinin tahliyesini istedi. Ara kararın ardından mahkeme heyeti, Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı, 12 Ekim’e erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR