Leyla Zana’nın vekilliği oylanıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında devamsızlık yaptığı gerekçesiyle hazırlanan rapor dün TBMM Genel Kurulu’nda ele alındı. 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen seçimlerin ardından 17 Kasım 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleşen yemin töreni sırasında Zana’nın yemini eksik olduğu gerekçesiyle geçersiz sayılmıştı. Bu kapsamda yemin etmediği gerekçesiyle hem genel kurul hem de komisyonlardaki yasama faaliyetlerine katılamayan, yasa önerisi ve önerge veremeyen Zana, yemin etmediği gerekçesiyle genel kurula da giremiyordu. Zana’nın yemini geçersiz olduğu için giremediği TBMM Genel Kurulu’na devamsızlık yaptığı gerekçesiyle hakkında karma komisyon süreci işletilmişti. Karma komisyon aşamasında oy çokluğuyla Zana’nın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde rapor hazırlamıştı. TBMM Genel Kurulu’nun dünkü birleşiminde Zana hakkında hazırlanan rapor ele alınırken, Zana için savunmayı HDP’li Meral Danış Beştaş gerçekleştirdi.

TBMM İçtüzüğü gereği Zana hakkında milletvekilliğinin düşürülüp düşürülmemesi için gerçekleştirilecek oylamanın savunmanın üzerinden 24 saat geçtikten sonra yapılması gerekiyor. Bu kapsamda Zana hakkında bugün yapılacak oylamada milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde karar çıkarsa Zana ikinci kez milletvekilliğini kaybetmiş olacak. Zana, 1994 yılında dönemin DEP milletvekilleri hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılmasının ardından 1995 yılında milletvekilliği düşen isimler arasında yer alıyordu.

HDP kulislerinde önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, 2019 seçimlerine henüz yaklaşık 2 yıl gibi uzun bir süre varken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a destek vereceklerini açıklamasının ardından Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi yönünde genel kurul sürecinin işletilmesinin manidar olduğu belirtildi.

Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi için bugün yapılacak oylamada kabul yönünde karar çıkması durumunda HDP’nin sandalye sayısı 53’e inecek.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR