‘LGBTİ’lerin uğradıkları hak ihlalleri gözardı ediliyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

SKM ve Kızıl Okyanus LGBTİ İnisiyatifi, homofobi ve transfobiye karşı açık havada düzenledikleri panelde, “Her alanda bize karşı yapılan ihlallerin yaşanmaması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

İzmir Sosyalist Kadın meclisleri ve Kızıl Okyanus LGBTİ İnisiyatifi, homofobi ve transfobiye karşı açık hava paneli düzenledi. Kordon İskelesi önünde düzenlenen panele konuşmacı olarak Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) sözcüsü Fadime Çelebi ve İstanbul LGBTİ Derneği Dönem Sözcüsü Kıvılcım Arat katıldı.

‘TOPLUMUN DUYARLI OLMASI GEREKİR’

Panelde ilk olarak konuşan Fadime Çelebi devlet şiddetiyle katledilen LGBTİ’leri anarak sözlerine başladı. Ezilen kimlikler söz konusu olduğunda mücadeleyi büyütmenin zeminleri üzerinden LGBTİ hareketinin faaliyetlerini örgütlenmesini gerçekleştirdiklerini dile getiren Çelebi, transfobi ve homofobi yaklaşımlarının olduğunu aktardı. Çelebi, özellikle LGBTİ hareketinin tüm toplumsal sorunlarda daha duyarlı olması ve kendini ifade etmesi gerektiğini söyledi.

‘MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ’

Ardından konuşan Kıvılcım Arat ise, Türkiye’de LGBTİ hareketinin 2001 yılından bu yana Anayasa’nın eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin eklenmesi için çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Meclis Anayasa Komisyonu toplantılarında HDP ve CHP’nin LGBTİ yurttaşların anayasal eşitliğinin güvenceye alınması için çaba gösterdiğini aktaran Arat, “AKP ve MHP oyları ile cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ifadelerinin metne girmesi engellendi. Bu yüzden LGBTİ bireylerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerinden dolayı uğradıkları hak ihlallerinin göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Biz her alada bu ihlallerin yaşanmaması için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından panel soru cevap şeklinde son buldu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR