Libya’da kalıcı ateşkes için prensipte anlaşma!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Trablus merkezli Ulusal Birlik Hükümeti ile ülkenin doğusunda mareşal Halife Hafter’in denetimindeki hükümetin temsilcileri, Pazartesi gününden bu yana Cenevre’de barış görüşmelerinde bulunuyor. Taraflardan her biri, beş askeri subaydan oluşan bir heyetle temsil ediliyor.

Fransız Le Monde gazetesine göre BM elçisi Hasan Salame, “İki taraf Cenevre’ye geldi ve dün (Pazartesi günü) onlarla gündemimizdeki uzun bir liste üzerine tartışmalara başladık” dedi. Bu maddelerin başında mevcut ateşkesi kalıcı bir ateşkes çevirmenin olduğunu belirten Salame, “İlk oturumda prensipte kabul edildi” dedi. Salame, şimdi de koşulların ne olduğuna bakmak gerektiğini kaydetti.

Halife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Nisan 2019’da başkent Trublus’u Ulusal Birlik Hükümeti’nin (UBH) elinden almak için operasyon başlatmıştı. Çatışmalar son aylarda dış güçlerin müdahalesi arttı. Özellikle Türkiye, Müslüman Kardeşler’in ağırlıkta olduğu Trablus hükümetine açık bir şekilde destek verdi. BM’nin silah ambargosunu ihlal eden Türkiye, binlerce çete mensubu ve Türk askerinin yanısıra, zırhlı araçlar, dronlar ve silah sevkiyatı yaptı. Hafter güçlerini ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve bazı batılı ülkeler destekliyor.

BM elçisi, “İki tarafın birlikte oturma ve birlikte müzakereye başlama konusunda gerçek bir niyetleri var” diye belirtti. Ancak henüz tarafların yüzyüze görüşmediğini sözlerine ekleyen elçi, 12 Ocak’ta Berlin’de yapılan Libya konferansındaki taahhütlerin de ihlal edilmeye devam ettiğini belirtti. Salame, “Endişeliyiz, çünkü Berlin’de alınan yeterince açık kararlara çatışmanın iki tarafının uymadığını düşünüyoruz. Yeni paralı askerler görüyoruz, yeni ekipmanlar iki tarafa ulaştırılmakta” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR