Libya’da üç Türk işçi kaçırıldı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Enka’dan yapılan yazılı açıklamada “Libya’da, ikisi geçici görevle ülkede bulunan personelimiz olmak üzere üç vatandaşımız, şantiye dışında seyahat halindeyken kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılmıştır” denildi. Kaçırma eyleminin 3 Kasım günü öğle saatlerinde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, Enka’nın konuyu Türk ve Libya makamlarıyla yakın temas halinde olduğu belirtildi.

 Türk işçilerin inşasında çalıştığı elektrik santralinin yer aldığı projeden sorumlu Libyalı enerji şirketi de olayı güvenlik birimlerine bildirdiklerini açıkladı. Şirket, kaçırılan işçilerin bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Daha önce AFP’ye konuşan Libyalı bir güvenlik yetkilisi, Enka için çalışan bir Türk mühendis ve iki teknisyen ile Alman şirketi Siemens’de görevli bir Alman mühendisin elektrik santrali ile Ubari Havalimanı arasında kaybolduğunu söylemişti. Ancak Libyalı elektrik şirketi, dördüncü kişinin Alman değil, Güney Afrikalı olduğunu duyurdu. Bu kişinin de Enka için çalıştığı belirtildi.

 Olayın gerçekleştiği Ubari, başkent Trablus’un bin kilometre kadar güneyinde bulunuyor. 2011 yılında Libya’nın lideri Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana ülkede istikrar sağlanamadı. Libya’nın birçok bölgesi silahlı milislerin denetiminde bulunuyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR