Libyalı taraflar arasında askeri müzakereler yeniden başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Trablus ve Tobruk merkezli hükümetlerin askeri yetkilileri, kalıcı ateşkes amacıyla bir araya getiriliyor. Daha önceki görüşmelerden sonuç çıkmamıştı.

Manul sözcüsü Jean El Alam, AFP’ye yaptığı açıklamada Libyalı taraflar arasında Cenevre’de yapılan dolaylı görüşmelerin yeniden başladığını bildirdi.

Libya Karma Askeri Komisyon toplantısına her iki taraftan beşer kişi katılıyor. Başlayan yeni görüşmeler, ikinci müzakere turunu oluşturuyor.

BM Genel Sekreteri’nin Libya özel temsilcisi Ghasan Salame, Salı günü Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, ateşkes ihlallerinin devam etmesi halinde barış sürecinde ilerlemenin zor olduğunu belirtti. Salame’ye göre ateşkes kararından bu yana 150 dolayında ihlal kayda geçti.

Bir önceki müzakere turu 3 Şubat’ta başlamış ve 8 Şubat’ta sona ermişti.

Ülkenin doğusunu denetiminde bulunduran Halife Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Nisan 2019’da başkent Trublus’u Ulusal Birlik Hükümeti’nin (UBH) elinden almak için operasyon başlatmıştı. Çatışmalar son aylarda dış güçlerin müdahalesi arttı. Özellikle Türkiye, Müslüman Kardeşler’in ağırlıkta olduğu Trablus hükümetine açık bir şekilde destek verdi. BM’nin silah ambargosunu ihlal eden Türkiye, binlerce çete mensubu ve Türk askerinin yanısıra, zırhlı araçlar, dronlar ve silah sevkiyatı yaptı. Hafter güçlerini ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve bazı batılı ülkeler destekliyor.

Ocak ayında Berlin’de düzenlenen uluslararası Libya konferansı bir ateşkes ile sonuçlanmış ancak silah akışını engelleyememişti. Özellikle Türkiye, konferanstaki taahhütlerine rağmen silah ve çete göndermeye devam etmişti.

Avrupa Birliği de 17 Şubat Pazartesi günü BM silah ambargosunu denetlemek için yeni bir deniz ve hava misyonu başlatma kararı aldı. Yeni plan, silah trafiğinin yoğunlaştığı Libya’nın doğu açıklarında devreye konulacak. Misyona, yarım düzine uçak ve geminin katılması bekleniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR