Liceliler 2017 yılının 50 gününü ‘yasak’ta geçirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” nedeniyle kırsal kesimde yaşam durma noktasına geldi. Ocak 2017’den bu yana 7 ilçede 28 kere ilan edilen yasaklar 101 gün sürdü. Yasaklarda başı 50 günle Lice çekiyor. Sur’un 6 mahallesinde ise 18 aydır yasak sürüyor.

Son dönemde askeri operasyonlar gerekçe gösterilerek vali ve kaymakamlar tarafından sık sık ilan edilen “sokağa çıkma yasakları” nedeniyle köylerde yaşam durma noktasına geldi. Hayvancılık ve tarım ile geçimini sağlayan köylüler, yasaklar nedeniyle bu temel ekonomik faaliyetleri yapamaz hale geldi. Can güvenliği nedeniyle ekili ve dikili arazilerine gidemeyen ve hayvanlarını otlatamayan köylüler, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin canlandığı ilkbahar aylarında binbir emekle ektiği ürünlerin susuzluk ve bakımsızlık nedeniyle gözlerinin önünde kuruyup gitmesine seyirci kalıyor. Bunun yanında gördükleri baskılar nedeniyle yasak ilan edilen köylerde yaşayan köylüler, evlerini terk edip kentlere göç etmek zorunda kalıyor.

YASAKLARDA BAŞI LİCE ÇEKİYOR

Son bir yılda sık sık başvurulan “sokağa çıkma yasağı” uygulaması nedeniyle hayatın durma noktasına geldiği yerlerin başında Diyarbakır geliyor. Kentin Sur ilçesinde 18 ayı dolduran yasak dünyanın en uzun süreli sokağa çıkma yasağı olurken, Lice, Hani, Silvan, Kocaköy, Hazro ve Kulp ilçelerindeki köylerde yasaklar belli aralıklarla sık sık uygulanıyor. En çok yasak ilan edilen ilçelerin başında da Lice geliyor.

SUR’DAKİ YASAK 18 AYDIR SÜRÜYOR

Diyarbakır Valiliği ve ilçe kaymakamlıklarının resmi web sitesinden sokağa çıkma yasaklarına ilişkin yapılan duyurulardan derlenen rakamlara göre, 1 Ocak 2017 ile 12 Haziran 2017 tarihleri arasındaki 6 aylık dönemde 7 ilçede 101 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasaklarda başı çeken Lice’ye bağlı köylerde 11 kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı tam 50 gün sürdü. Bu sürede Hani’de 5, Hazro’da 3, Silvan’da 1, Kocaköy’de 2, Kulp’ta 4 ve Dicle’de 2 defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yasaklar nedeniyle Hazro’da 10 gün, Hani’de 16 gün, Kocaköy’de 7 gün, Silvan’da 2 gün, Kulp’ta 8 gün ve Dicle’de 8 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulandı. Öte yandan Sur’da 28 Kasım 2016’dan beri 6 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı 18 aydır devam ediyor.

HER GÜN BİR KÖYDE YASAK İLAN EDİLİYOR

1 Ocak 2017 ile 12 Haziran 2017 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasakları tarihlerine göre şöyle:

* Sur’da Baro Başkanı Tahir Elçi’nin Dört Ayaklı Minare’nin yanında katledildiği 28 Kasım’da ilan edilen yasak 12 Aralık’ta verilen 17 saatlik aranın ardından 12 Mart 2016 tarihinde kısmen kaldırıldı. Operasyonlar bitmesine rağmen yasak, Hasırlı, Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde 18 aydır devam ediyor.

* Lice’ye bağlı 10 köyde 5 Ocak’ta ilan edilen yasak 6 Ocak’ta sona erdi.

* Lice ve Hani’ye bağlı 13 köyde 12 Ocak’ta ilan edilen yasak 14 Ocak’ta sona erdi.

* Lice, Kulp ve Silvan ilçelerine bağlı 10 köyde 24 Şubat’ta ilan edilen yasak 25 Şubat’ta kaldırıldı.

* Lice ve Hazro’ya bağlı 12 köyde 2 Mart’ta ilan edilen yasak 5 Mart’ta kaldırıldı.

* Lice’nin 18 köyünde 5 Mart’ta ilan edilen yasak 16 Mart’ta kaldırıldı.

* Lice ve Hani ilçelerine bağlı 10 köyde 19 Mart’ta ilan edilen yasak 21 Mart’ta kaldırıldı.

* Lice ve Hani ilçelerine bağlı 9 köyde 24 Mart’ta ilan edilen yasak 30 Mart’ta kaldırıldı.

* Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 14 köyde 13 Nisan’da ilan edilen yasak 14 Nisan’da kaldırıldı.

* Kulp’a bağlı 8 köyde 21 Nisan’da ilan edilen yasak 24 Nisan’da kaldırıldı.

* Lice ve Hani’ye bağlı 16 köyde 8 Mayıs’ta ilan edilen yasak 11 Mayıs’ta kaldırıldı.

* Kulp’a bağlı 3 köyde 11 Mayıs’ta ilan edilen yasak aynı gün kaldırıldı.

* Hani’nin 6 köyünde 20 Mayıs’ta ilan edilen yasak 21 Mayıs’ta sona erdi.

* Dicle’ye bağlı 4 köyde 21 Mayıs’ta ilan edilen yasak 24 Mayıs’ta kaldırıldı.

* Lice, Hazro, Kocaköy ve Dicle ilçelerine bağlı 59 köyde 28 Mayıs’ta yasak ilan edildi. 2 Haziran’da 43 köyde yasak kaldırılırken, 16 köydeki yasak ise devam ediyor. Yasağın kaldırıldığı köylerin giriş ve çıkışları zırhlı araçlarla kapatarak arama noktaları oluşturan asker ve polisler, kimlik kontrolü ve aramanın ardından köylülerin giriş ve çıkışlarına izin veriyor. 4 ilçedeki 104 köyde ve mezrada 28 Mayıs’ta başlatılan askeri operasyon devam ediyor.

* Kulp’a bağlı 10 köyde 4 Haziran’da ilan edilen yasak 6 Haziran’da kaldırıldı.

* Lice’ye bağlı 18 köyde 6 Haziran’da ilan edilen yasak halen devam ediyor. 10 bin asker ve korucunun katılımıyla 4 ilçedeki 104 köyde ise askeri operasyon sürüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR