Lise kayıtları müftülükte

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Eğitimde dinselleştirme tartışmaları ile her yeni uygulamada eleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokollerle eğitimi adım adım devrediyor.

Lise tercih sürecinin başlaması ile imam hatipler için harekete geçen MEB, imam hatip liselerine yapılacak kayıt ve nakil işlemlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. Ortaokulda Kur’an kursuna giderek hafızlık eğitimi alan ancak TEOG’a girmeyen öğrenciler için imam hatip liselerinde özel kontenjanlar ayıran MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan protokoller ve projeler ile eğitime yön veriyor.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından imam hatip liselerine gönderilen yazıda yeni döneme ilişkin kayıt kabul ve nakil işlemlerine ilişkin esaslar yer aldı. Yazıda, 8’inci sınıfı bitiren ve YEP puanı olmayan öğrencilerden ‘talep edenlerin’, en yakın Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirileceği duyuruldu. 2017-2018 eğitim öğretim yılında da MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı arasında yapılan protokollerle yürütülen hafızlık projesinde, öğrencilerin eğitimlerine ilişkin esaslar da düzenlendi. Bu kapsamda, ortaokulda Kur’an kursuna giderek hafızlık eğitimi alan ancak TEOG’a girmeyen öğrencilerden hafızlık belgesi sahibi olanlar, bu programın yürütüldüğü istediği imam hatip analolu lisesine gidebilecek.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün, öğrencilerin eğitimlerine ilişkin işlerimlerin bir bölümünü Diyanet’e devretmesi de dikkat çekti. Bakanlık, halen Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi programında eğitim gören ve hafızlık belgesi olan 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin örgün eğitime dönmek için müracatların müftülükler aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılması talimatı verildi. Diyanet ile MEB’in birlikte oluşturacağı komisyonca değerlendirilecek öğrencilerin Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin boş kontenjanlarına yerleştirilmesine karar verildi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR