Lombardiya ve Veneto özerklik dedi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Katalonya’daki referandum sürecinden sonra, daha fazla otonomi için referenduma giden Lombardiya ve Veneto’da, halkın ezici çoğunluğu ‘Evet’ dedi. Şimdi merkezi hükümet ile müzakereler bekleniyor

İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto’da 22 Ekim Pazar günü yapılan özerklik referandumunda her iki bölgeden de “Evet” oyu çıktı. Roma yönetimi müzakerelere hazır olduklarını açıkladı. İtalya’nın en zengin bölgeleri arasında yer alan Lombardiya ve Veneto, özellikle vergilerin dağılımı konusunda özerklik talebiyle referanduma gittti. Veneto’da seçmenin yaklaşık yüzde 57’si oy kullandı ve “evet” oylarının oranı yüzde 98 oldu. 10 milyon nüfuslu Lombardiya’da bölgedeki seçmenin yaklaşık yüzde 40’ı referandumda oy kullandı. “Evet” oylarının oranı yüzde 95 olarak açıklandı. Il Giornale gazetesinin baş sayfasında haber “Özerklik arzusu. Kuzeye hoşgeldiniz” başlığıyla yayınlandı. Il Fatto Quotidiano gazetesi “Zaia kazandı, Maroni berabere kaldı. Ama şimdi titreyen Salvini” dedi.
Veneto’da referandumun geçerli sayılması için seçmenin yarısından fazlasının oy vermesi gerekiyordu, Lombardiya’da ise böyle bir sınır bulunmuyordu. İtalya Anayasası’na uygun olarak yapılan özerklik referandumlarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak halkın özerkliğe desteğini göstererek bölge yönetimlerinin merkezi hükümetle müzakerelerde elini güçlendireceği varsayılıyor. İtalya’nın 20 bölgesi içinde refah düzeyi en yükseklerinden olan Lombardiya ve Veneto’nın ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasındaki payı yaklaşık yüzde 30. İki bölgede 15 milyon kişinin yaşıyor.

Müzakerelere hemen başlanacak

Her iki bölgenin başkanları da vakit kaybetmeden devletle müzakerelere başlayacaklarını duyurdu. Kuzey Ligi Partisi’nden Lombardiya Bölge Başkanı Roberto Maroni merkezi hükümetle müzakerelere girmek için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Maroni, bölgesinde katılım oranının düşük kalmasıyla ilgili olarak hayal kırıklığı yaşayıp yaşamadığı sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Asla! Sonuçlardan memnunum, beklediğimden yüksek çıktı. Bugün tarihi bir gün. Neo-bölgeselcilik sistemine geçmek için gücümüzü pekiştirdi, milyonlarca vatandaş arkamızda.”

VENEDİK-MİLANO

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR