Londra yangınında ilk tespit

Post date:

Author:

Category:

Array

Londra’nın batısında bulunan Kuzey Kensington bölgesindeki 24 katlı Grenfell Tower’da çıkan yangında hayatını kaybeden ve kimliği tespit edilen ilk kişinin Suriyeli 23 yaşındaki mülteci Muhammed Alhacali olduğu açıklandı.

İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Suriye Dayanışma Kampanyası, Kuzey Kensington bölgesinde 24 katlı Grenfell Tower’da çıkan yangında hayatını kaybeden ve kimliği tespit edilen ilk kişinin Suriyeli 23 yaşındaki mülteci Muhammed Alhacali olduğunu açıkladı. Alhacali’nin İngiltere’ye 2014 yılında geldiği ve inşaat mühendisliği okuduğu belirtildi.

Suriye Dayanışma Kampanyası konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Suriye’de savaştan ve ölümden kaçmak için tehlikeli bir yolculuğu göze aldı, sadece onunla (ölümle) burada karşılaşabilmek için, kendi evinde” dedi.

BBC’nin geçtiği haberde, Grenfell Tower’da Çarşamba günü sabaha karşı henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangında en az 17 kişi hayatını kaybetti. Ölü sayısının artmasın bekleniyor.

Sivil toplum kuruluşu, Muhammed Alhacali’nin kardeşi Omar ile birlikte 14’üncü kattaki bir dairede kaldığını, ikilinin aşağı doğru kaçmaya çalışırken birbirlerini kaybettiklerini bildirdi.
Omar itfaiye çalışanları tarafından kurtarıldı, ancak Muhammed eve geri dönerek Suriye’deki ailesini aradı.

Kuruluş, “Muhammed, Suriye’deki bir arkadaşıyla iki saat telefonda konuşarak kurtarılmayı bekledi” dedi. Muhammed ve Omar bu hafta sivil toplum kuruluşunun düzenlediği göçmen haftası etkinliklerine katılacaklardı.
Aile yaptığı açıklamada, Omar’ın hastanede tedavi gördüğünü ve durumunun iyiye gittiğini söyledi.
Muhammed’in cenazesini görebilmek için ailenin İngiltere vizesi almaya çalıştıkları öğrenildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR