Londra’da ayrımcılığa, asimilasyona ve savaşa hayır!

londra_mitingİngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKMC) “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa HAYIR” demek için Londra’da Trafalgar Meydanı’nda 16 Şubat Cumartesi günü saat 12.00’de dev bir miting düzenleyecek. Yapılacak yürüyüş ve mitinge ilişkin İAKMC Genel Başkanı İsrafil Erbil tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Biz Aleviler, Türkiye’deki gidişattan endişeliyiz. 16 Şubat 2013 Cumartesi günü onbinlerle Trafalgar Meydanında olacağız, “Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa HAYIR” diyeceğiz.

Türkiye’de yaşayan yirmi milyon Alevi, asimilasyon politikalarının ve şiddet eylemlerinin hedefinde. Zenginliklerin ve kültürlerin topragi Anadolu, gözlerimizin önünde kin ve nefretin hakim olduğu bir coğrafya ya dönüşüyor.

Cemevlerine yasal bir statü verilmiyor. Alevi köylerine, mahallelerine zorla cami yaptırılıyor. Diyanet işleri başkanlığıyla laiklik ilkesi ihlâl ediliyor. Yirmi milyon Alevi’nin inancı yasalarca tanınmıyor. Alevi çocuklar, eğitim sistemiyle asimile ediliyor. Alevi köyleri ve mahalleleri baskı altında. Ödediği vergiler geri eşit hizmet olarak Alevilere dönmüyor. Alevi birey işyerinde, kamu kurumunda fişleniyor ve dışlanıyor. Aleviler ramazan orucu tutmuyor diye sokak ortalarında linç ediliyor. Aleviler camiye gitmeye zorlanıyor, gitmeyenler dışlanıyor, suçlanıyor. Dersim, Çorum, Maraş, Sivas, Gazi gibi toplu Alevi katliamlarıyla devlet yüzleşmiyor, sorumluları cezalandırılmıyor. Tam tersine suçlular serbest bırakılıyor. Gece, Alevilerin kapıları işaretlenerek ölümle tehdit ediliyor, göçe zorlanıyorlar.
Bu durumun bugünkü doğrudan sorumlusu, Erdoğan hükümeti ve şekillendirdiği devlettir.

Oysa, Türkiye’de yaşayan yirmi milyon Alevi, laik, demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti’nde eşit yurttaş olarak yaşamak istiyor.

Avrupa’nın gerçekleri görebilmesi için 21. yüzyılda diri diri yakılmamız mı gerekiyor?

Türkiye’de: Ayrımcılığa… Asimilasyona… Savaş kışkırtıcılığına… HAYIR demek için, eşit yurttaşlık talebiyle Ankara ve Strasbourg mitinginde bir araya gelen yüz binlerce Alevi’nin sesine ses katmak için, biz Britanyalı Aleviler de Trafalgar Meydanı, Londra’da bir araya geliyoruz.
16 Şubat 2013 Cumartesi günü, Trafalgar Meydanında saat 12.00’de buluşuyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, parlamenterleri, medya kurum ve mensuplarını, sendikaları, kadın örgütlerini, hümanistleri, sanatçıları, hukukçuları, çevrecileri ve demokrasiden, insan haklarından yana olan kurum ve kişileri bu eylemimize davet ediyor desteklerini bekliyoruz.
Saygılarımızla. “

EN SON EKLENENLER