Londra’da binlerce kişi Barış Küçük için yürüdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bıçaklı saldırı sonucu ağır yaralanan ve hastanede yaşamını yitiren Barış Küçük için 5 binin üzerinde kişi yürüdü.

Küçük Ailesi’nin taziyeleri kabul ettiği Kürt Toplum Merkezinde toplanan binlerce kişi, bıçaklı saldırının yaşandığı Seven Sisters Caddesi’ne kadar yürüdü. Britanya Demokratik Güçbirliği tarafından organize edilen yürüyüşte, üzerinde Kürtçe, Türkçe ve İngilizce olarak “Barış’lar Ölmesin” yazılı pankart açılırken, Küçük’ün fotoğrafları taşındı.

Aralarında Londra Büyükşehir Belediyesi başkan yardımcısı ve Kuzey Londra Belediyesi meclis üyelerinin de bulunduğu çok sayıda kurum temsilcisi de yürüyüşe katıldı. Küçük Ailesi de yürüyüşe katılırken, bir süre önce yine bir bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden Kaan Aslan’ın annesi de yürüyüşteydi.

‘HÜKÜMET POLİTİKALARI SOKAKLARI GÜVENSİZ YAPTI’

Saldırının yaşındığı yere kadar yürüyen binlerce kişi, olay yerinde bir oturma eylemi gerçekleştirerek, basın açıklaması yaptı. Britanya Demokratik Güçbirliği adına Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Nejla Ari tarafından okunan basın bildirisinde, Londra sokaklarının her gün giderek güvensizleştiğini ve bunda hükümetin politikalarının büyük sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Haringey Belediye Lideri Joe Ejiofor da yaptığı açıklamada hükümetin kesintilerinin bu suçların artmasında etkili olduğunu belirterek, hükümete bu konuda doyurucu adım atma çağrısı yaptı.

Yine geçtiğimiz yıl bir bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden 20 yaşındaki Kaan Aslan’ın annesi de bir konuşma yaparak, oğlunun cinayetinde yer alan 6 kişinin halen dışarıda olduğunu ifade etti.

KATİL TUTUKLANDI

Barış Küçük’ün katili Adam Tarık, bugün çıkarıldığı Highburry Magistarates Mahkemesi tarafından tutuklandı. Katil, Çarşamba günü Londra Merkezi Ceza Mahkemesi’nde tekrardan hakim karşısına çıkacak.

Haringey’de bulunan Seven Sisters Caddesi üzerinde 1 Haziran sabahı bıçaklı saldırıya uğrayan Barış Küçük (33), kaldırıldığı Royal London Hastanesi’nde 3 Haziran’da yaşamını yitirmişti. Küçük’ün cinayeti ile ilgili gözaltına alınan katil zanlısı Adam Tarık (24), çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Katilin başka suçlardan da sabıkasının olduğu ortaya çıktı.

Cinayet ile ilgili daha önce gözaltına alınan 17 yaşındaki zanlı ise polisler tarafından serbest bırakılmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR