Lozan’da Suriye Toplantısı

Amerika, Rusya, Türkiye, Suudi Arabistan’dan üst düzey diplomatlar Suriye’de ateşkes için İsviçre’nin Lozan kentinde biraraya geliyor.

Toplantı kararı, Amerika’nın Rusya ile ikili ilişkileri yaklaşık iki hafta önce askıya almasından sonra alındı. Rus yetkililer olumlu bir sonuç için umutlu olduklarını söylüyorlar.

Ancak Halep’te devam eden çatışmalar dikkate alındığında uzmanlar uzun süreli bir ateşkes için pek de umutlu değil.

Haftalık dergi “Yezhenedelny Zhurnal”den Alexander Golts, Rusya’nın Halep’i almak için Esat güçlerine desteğini artırdığına dikkat çekiyor.

Golts, “Rusya’nın amacının IŞİD ya da El Nusra Cephesi ile savaşmak olmadığı açık, Rusya’nın amacı Esat’ı desteklemek, Esat’ı kurtarmak. Bu, Batı ile Rusya arasındaki en önemli anlaşmazlık noktası,” diyor.

Birçokları Rusya’nın Halep’in alınmasında Esat’a yardım etmek istediğini böylece daha güçlü müzakere edebileceğini belirtiyor.

Ancak Rusya, militanları hedef alan koalisyon uçaklarını uyardı ve Rus ya da Suriye güçlerine yaklaşacak olan uçakları vurmakla tehdit etti.

Ateşkes memnuniyetle karşılanacak ancak daha büyük endişe kaynağı Suriye’de çatışmanın artmasını önlemek.

Golts, “Üç hafta önce Rusya ve Amerika arasında askeri işbirliğinden bahsediyorduk, şimdi bütün olasılıklar ortadan kalktı, şimdi asıl amaç Suriye’de Rusya ile Amerika ordularının karşı karşıya gelmesini önlemek,” dedi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi Rusya ile Amerika arasında herhangi bir işbirliği ihtimalini reddetti. Amerikalı yetkililer, Suriye’deki amaçlarının Rusya ile bağdaşmadığının açık olduğunu belirttiler.

Chatham House’dan Keir Giles, “Rusya ile işbirliği açısından neyin başarılabileceği ya da neyin başarılamayacağını bilmek şu an ki gerilimi düşürmek ve geleceğe doğru ilerlemek için ilk adım” dedi.

Rusya, son dönemde Suriye’deki askeri varlığını artırdı ve ülkede kalıcı üsler kuracağını belirtti.

Carnegie Moskova Merkezi Direktörü Dmitri Trenin’e göre de Putin’in Rusya’yı Amerika’nın ortağı gibi göstermesi çabası işe yaramadı, Esad’a desteği zafere ulaşmadı ve savaş Moskova’nın tahmininden daha fazla sürecek.

Amerika ve Fransa Rusya’nın Suriye’deki sivil hedeflere yönelik saldırıları nedeniyle savaş suçları için soruşturulması gerektiğini belirtti. Putin bu açıklamaları ‘söz sanatı’ olarak değerlendirdi. Putin, Batı’nın Suriye’deki savaştan ve radikal İslam’ın artmasından sorumlu olduğunu söyledi .

Rusya, Suriye güçlerine yönelik hatalı saldırıdan Amerika’yı suçluyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı gruplar arasında ayrım yapmanın haftasonu gerçekleşecek görüşmelerde kilit önemde olduğunu belirtiyor.

EN SON EKLENENLER