Lübnan Cumhurbaşkanı halkı öfkelendirdi: Yollar kapatıldı

  0
  89

  Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Salı akşamı yaptığı açıklamada teknokrat ve siyasetçilerden oluşan bir hükümet kurulmasını önerirken, parlamentodaki istişareler yoluyla hafta sonundan önce yeni bir başbakan belirlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

  Halk ayaklanması sonucu Başbakan Saad Hariri 29 Ekim’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Eylemciler, tüm siyasi sınıfın gitmesini bağımsız ve teknokratlardan oluşan bir hükümetin ancak krizi çözebileceğini belirtiyor.

  Cumhurbaşkanı, bağımsızları kast ederek “Onları nerede bulalım? Ayda mı? Eğer devlet içerisinde onlara (eylemcilere) uyan kimse yoksa, göç etsinler” diye tepki gösterdi.

  Bu açıklamalar halkı daha da öfkelendirdi. 17 Ekim’den bu yana sokaklarda olan eylemciler, Çarşamba sabahından itibaren yollara barikatlar kurdu. Okullar ve bankalar kapalı kaldı. Sosyal ağlarda yapılan çağrılarda, Beyrut yakınındaki Cumhurbaşkanlığı sarayı önünde eylem yapılması istendi. Öğle saatlerine doğru askeri güçler saraya giden tüm yolları kapattı, büyük tel örgüler çekti.

  Başkentin merkezindeki önemli yollar, eylemciler tarafından lastikler yakılarak kapatıldı.

  Lübnan’da halk ayaklanmasının kodları…

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here