Lübnan’da bankalar eylemcilerin hedefinde

  0
  125

  Bu Pazartesi günü Hamra’daki Lübnan Bankası binasına yönelik yürüyüş yapıldı. Bankalar ve siyasi sınıf, eylemciler tarafından yolsuzlukla suçlanıyor. Yürüyüş, “Yolsuzluğunuzun bedelini biz ödemeyeceğiz” sloganı altında yapıldı.

  Bir önceki gün maskeli kişiler Kesruan bölgesindeki Kredi Bankası’nın bir şubesindeki otomatı ateşe verdi.

  Son günlerde bankalara yönelik bu tür eylemler arttı. Cuma günü, kuzeydeki Halba’da BLOM Bank’a giren eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Her iki taraftan da yaralananlar oldu.

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ DE SOKAKLARDA

  Üniversite öğrencileri de harekete geçti. Öğrenciler, “Lübnan’da üniversite öğrencileri isyanda” sloganı ile başkent Beyrut’taki Adalet Sarayı önünde toplandı. Eylemciler, yolsuzluklara tepkinin yanısıra, üniversitelere bağımsızlık talep etti.

  YOLSUZ SİYASİ SINIFIN TAMAMEN GİTMESİ İSTENİYOR

  Yıl sonu tatilinden sonra geçen Perşembe günü ülkeden yeniden siyasi iktidar, kamu kurumları ve bankalara yönelik eylemler başlatılmıştı. İsyan nedeniyle hükümetin düşmesi üzerine iki aydır Lübnan hükümetsiz durumda. Eylemciler bu kez tüm siyasi sınıfın düşmesini talep ediyor.

  Lübnan’da WhatsApp üzeri aramalara vergi getirilmesi bardağı taşıran son damla olmuştu. Hükümet ilkin şiddetle bastırma yolunu seçse de sokakların sesini bastıramadı. 17 Ekim’de başlayan protestolar sonucu 29 Ekim’de Başbakan istifa etmek zorunda kalmıştı. Aralık ayında yeni başbakan olarak Hasan Diab’ın belirlenmesi de tepkileri dindiremedi. Diab, eylemcilerin istediği gibi bağımsız teknokratlardan oluşan bir hükümet kurma sözünü verse de, eylemciler Diab’ın yolsuz siyasi sınıftan geldiğini belirterek reddediyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here