Lukaşenko’ya karşı üç kadın aday

Post date:

Author:

Category:

Array

10 milyon nüfusu bulunan Baltık ülkesi Balerus’ta 9 Ağustos Pazar günü devlet başkanlığı seçimleri gerçekleşecek. 1994 yılından bu yana ülkede iktidarı elinde bulunduran Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko altıncı kez cumhurbaşkanı olmak istiyor. Ancak Avrupa’nın yakın tarihinde en uzun süreli iktidarı elinde bulunduran isim olan Lukaşenko, hayatının en zorlu sürecini yaşıyor.

Bir yandan ülkede yıllardır devam eden ekonomik krizler diğer yandan koranavirüs salgınına karşı yaklaşımından dolayı Lukaşenko’ya karşı ciddi bir muhalefetin oluştuğu belirtiliyor. 26 yıldır ülkeyi “demir yumrukla” yöneten Lukaşenko ise geçtiğimiz Haziran ayında çareyi muhalefetin önde gelen liderlerinden Viktor Babariko’yu gözaltına almakta bulmuştu.

Babariko’nun yanı sıra bu Pazar günkü seçimlerde Lukaşenko’ya karşı dikkat çeken üç adayın da kadın olması. Adaylıklarını açıklayan ve zor koşullarda seçim kampanyalarını düzenleyen Swetlana Tikhanovskaya, Waleri Zepkalo ve Maria Kolesnikowa “Diktatör Lukaşenko’ya karşı korkmuyoruz” şeklinde ortak bir açıklamada bulundular.

Ülkedeki siyasi gözlemcilere göre her üç kadın adaydan tutuklu muhalif blog yazarı Sergey Tikhanovskaya’nın eşi olan Swetlana Tikhanovskaya’nun ciddi bir seçmen kitlesini etrafından toplayacağını ifade ediyor. Aynı şekilde Waleri Zepkalo ve Swetlana Tikhanovskaya da tutuklu olan eşleri yerine aday olurken, Maria Kolesnikowa da cezaevinde olan eski bankacı Viktor Babariko’yu temsilen aday oldu.

TİKHANOVSKAYA MUHALEFETİN GÜÇLÜ ADAYI

Bütün ülkeyi dolaşarak seçim kampanyasını yürüten 37 yaşındaki Tikhanovskaya, seçilmesi halinde ilk iş olarak bütün siyasi tutuklularının serbest bırakılması ve 6 ay sonra özgür bir seçimin düzenlenmesini vaat ediyor. Uzun yıllar çevre için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarında çalışan Tikhanovskaya’ya diğer bütün kadın adaylar seçimin ikinci tura kalması halinde destek vereceklerini belirttiler.

Son olarak geçtiğimiz hafta sonu ülkenin birçok kentinde on binlerce kişi Svetlana Tikhanuvskaya’yı desteklemek için sokağa çıkmıştı. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 1995 yılından bu yana Belarus’taki seçimlerin adil ve özgür bir ortamda yapılmadığını rapor ediyor. Aynı şekilde Avrupa Birliği de Belarus’taki seçimlerin sonuçlarını tanımıyor.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR