Maçka’daki nöbet 5’inci gününde: Adalet için OHAL kaldırılsın

Post date:

Author:

Category:

Maçka’da başlatılan “Adalet Nöbeti” 5’inci gününde devam ederken, nöbete katılan yurttaşlar, adalet için OHAL’in kaldırılmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü’nün “Adalet yürüyüşüne” destek amacıyla Beşiktaş’taki Maçka Demokrasi Parkı’nda başlattığı “Adalet Nöbeti” 5’inci gününde devam ediyor.

GELİN VE DAMAT ADALET İSTEDİ

Parkta kurulan platforma asılan “Adalet” pankartı parkın dört bir yanında görülürken, her hangi bir siyasi partinin flamasının olmaması dikkat çekti. Yurttaşların halay çekerek adalet talebini dile getirdiği nöbeti ziyaret eden bir gelin ve damat “adalet” taleplerini dile getirmek için hatıra fotoğrafı çekti.

‘İŞÇİLERİN HAKLARI İÇİN…’

Parkta 5 gündür nöbet tutan Sırrı Akbulak adlı yurttaş, ülkeye adalet gelinceye kadar bekleyeceklerini söyledi. İşçilerin hakları, kıdem tazminatının kaldırılmaması ve herkese adalet için nöbette olduğunu belirten Akbulak, bir ülkede adalet olmadan hiç bir şey olmayacağına dikkat çekerek, tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılmasını istedi.

‘HERKES İÇİN BURADAYIM’

Bir diğer yurttaş Zeynep Türel ise, sadece tutuklu milletvekilleri için değil haksız yere tutuklanan tüm yurttaşlar için nöbette olduğunu belirtti. Adalet nöbetine herkesin katılması gerektiğini ifade eden Türel, özgürlükler için tüm yurttaşları mücadele etmeye çağırdı.

‘YENİ MECLİSİN KURULMASI GEREKİYOR’

Herkesin kendi talepleri ile adalet nöbetine katılabileceğini belirten Mete Emre Öğüt, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı ile nöbette olmadığının altını çizerek, tutuklu bulunan tüm siyasi tutsaklara adalet için nöbette olduğu söyledi. Adalet için her şeyden önce OHAL’in kaldırılması gerektiğini ifade eden Öğüt şöyle konuştu: “Adalet için ilk olarak OHAL’in kaldırılması, KHK’ların son bulması ve Meclisin işlevsel hale gelmesi gerekiyor. Artık yeni bir kurucu meclisin kurulması gerekiyor. Bu meclis içinde de işçilerin temsilcileri dahil tüm kesimlerin de içinde yer alabileceği yeni bir anayasa yazılması gerekiyor. Demokrasinin tesisi için ilk adım OHAL’in kaldırılması gerekir.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR