Macron: Rusya ve İran sahada kazandı, Esad kalacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

France 2 kanalına konuşan Macron, Fransa’nın önceliğinin Suriye’de Esad’ı devirmekten ziyade IŞİD’i yok etmek ve soruna siyasi çözüm bulmak olduğunu söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceği hakkında ”O orada olacak, çünkü gerek İran gerek Rusya olsun Suriye’de sahada savaşı kazananlar tarafından korunuyor” yorumunu yaptı. Fransa, 2011’de Suriye’de çatışmalar başladığından beri Esad’ın iktidardan gitmesinde ısrar ediyordu.

‘ŞUBAT SONUNDA DEK BİTER’

Sputnik’in haberine göre; ABD’nin öncülüğünde ülkesinin de dahil olduğu uluslararası koalisyonun Suriye’de IŞİD’e karşı savaşı şubat ortası ya da sonunda kazanacağını öngören Macron, çatışmalar bittikten sonra ”Herkesle konuşmak zorunda olacağız, Esad ve temsilcileriyle konuşmak zorunda olacağız” diyerek ekledi: ”Sonrasında (Esad) işlediği suçlar hakkında halkına, uluslararası adalete hesap vermek zorunda kalacak.”

‘SİYASİ ÇÖZÜM İNŞA EDECEĞİZ’
Macron, siyasi çözüm sürecinde Fransa’ya daha büyük rol düşmesi talebinin itkisiyle Şam ile muhalifler arasındaki görüşmeler de dahil olmak üzere Suriye’de siyasi çözüm bulunması için bastıracağını söyledi. ”Fransa’nın planı Suriye’de barışı kazanmak, ülkeyi mayınlardan temizlemek, silahsızlandırıp sivilleştirmek, kalıcı barışa imkan tanıyacak siyasi çözüm inşa etmek; bu, Hıristiyanlar, Şiiler, Sünniler dahil tüm azınlıkların korunması anlamına gelecek şekilde olmalı” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR