Maden ocaklarında işçilerin can güvenliği yok

0
123

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana 20 binden fazla işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Zonguldak, Soma, Ermenek, Şirvan, Şırnak başta olmak üzere onlarca yerde binlerce işçi hayatını kaybederken, AKP ise iş cinayetlerinin üstünü, “Kaza, kader, fıtrat” söylemleriyle geçiştirdi. İş cinayetlerinin çok sık yaşandığı şehirlerden biri de Şırnak.

Son iki yılda Şırnak’taki maden ocaklarında yaşanan iş cinayetleri şöyle: 14 Ekim 2017 yılında kent merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan 1 No’lu Kömür Ocağı’nda meydana gelen göçükte, Mehmet İzer, Sevkan Üstün, Yılmaz Mağrur, Mesut Mağrur, Vedat Özden, Ramazan Uğur, Abdullah Kayaş ve Uğur Kabak yaşamını yitirdi. 24 Kasım 2017’de Şırnak’ın Silopi ilçesi Kösreli (Hesena) köyünde bulunan ocaktan çıkarılan kömürün yükleme sırasında iş makinesi devrildi ve Ferhat Kayaalp adlı işçi yaşamını yitirdi.

4 Aralık 2017 yılında yine kent merkezine bağlı Balveren beldesi ile Araköy köyü (Kiron) arasında bulunan kömür ocağında grizu patlaması sonucu Abdurrahman Tunç (43) ve kardeşi Ömer Tunç (37) ile İdris İnan adlı işçiler hayatını kaybetti. 11 Mayıs 2019’da kente bağlı Toptepe (Avgamasiya) köyüne yakın bir bölgede bir kömür ocağında meydana gelen göçükte de Reşit Özcan adlı işçi yaşamını yitirdi, Kamil Sunar adlı işçi ise yaralandı. 24 Aralık 2019 yılında ise Şırnak merkeze bağlı Üçkiraz (Nêvava) ve Kemerli (Gilindor) köyleri kırsalında bulunan kömür ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan Hasan İnal adlı madenci yaşamını yitirdi.

AKP DÖNEMİNDE 20 BİNDEN FAZLA İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

Kürdistan ve Türkiye’de iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı dönem AKP’nin iktidara geldiği dönem. İş Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) meclisinin açıklamasına göre, 17 yıllık AKP iktidarında 20 binden fazla işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, iş cinayeti ve maden ocaklarının durumuna ilişkin ANF’ye konuştu. Kömür rezervinin bulunmasından bu yana can güvenliğinin sağlanmamasından dolayı birçok kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Kaçmaz, “Şırnak’ta iş kanunları uygulanmıyor. İşçilerin can güvenliği sağlanmıyor. Şırnak’taki madenlerde 100 yıl önceki kanunlar uygulanıyor. Bölgede 10’dan fazla kömür ocağı var. Devlet bu ocakların ruhsatını AKP yandaşlarına vermiş. Yine birçok ocak gizli bir şekilde kullanılıyor” dedi.

Göçüklerin yaşandığı maden ocaklarının çoğunun AKP Mardin Milletvekili Süleyman Bozulmaz tarafından yönetildiğine dikkat çeken Kaçmaz, “Maden alanlarının ruhsatı daha önce Enerji Bakanlığı ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na bağlıydı. Fakat birçok maden ocağının ruhsatı artık AKP yandaşların ve varlıklı kişilerin elinde. Bölgede AKP Mardin vekili Süleyman Bozulmaz’dan habersiz hiçbir ocak kullanılamaz. Kürdistan’da hiçbir maden ocağı kanunlara göre yönetilmiyor. Bölgede hiçbir iş imkanı olmadığı için yurttaşlar çaresizlikten maden ocağında çalışıyor ve ekonomik geçimlerini bu şekilde sağlıyorlar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here