Madımak Davası 26 Mayıs’a ertelendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin 37 kişinin yakılarak ölmesine ilişkin davadan dosyası ayrılan 3 firari sanık hakkındaki davanın görülmesine bugün devam edildi. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, müdahil ailelerinin avukatları katıldı.

Duruşmada, haklarında yokluğunda tutuklama kararı bulunan sanıkların yakalanması için emniyet ve diğer kurumlara yazılan müzekkerelere cevap verildiği, yapılan araştırmalarda sanıkların, nüfusa kayıtlı oldukları köylerinde ve diğer adreslerinde bulunamadıkları belirtildi.

Müdahil avukatlarından Hasan Cem Yılmaz, Almanya’daki Alevi derneklerin yapmış olduğu çalışma sonucunda sanıklardan Murat Sonkur’un adresinin tespit edildiğini, bu bilgileri mahkeme ile paylaşacaklarını söyledi.

Yılmaz, sanıklardan Eren Ceylan ile ilgili daha önce yapılan iade talebine gelen cevapta, Türkiye’de adil yargılanma ilkesi olmadığı öne sürülerek talebin reddedildiğini aktardı. Bu kararın hukuk açısından kabul edilmez olduğunu ifade eden Yılmaz, sanıkların yargılanabilmesi için iade talebinin yenilenmesini istedi.

“BU SUÇU İŞLEYENLER VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMALI”

Müdahil avukatlarından Coşkun Özgür Piroğlu da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hakkından soruşturma olan Türk vatandaşlarının, mahkemenin talebine rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde vatandaşlıktan çıkarılmasını öngören bir düzenleme yapıldığını ifade etti.

Söz konusu düzenlemedeki hükümlerin davanın sanıkları için de geçerli olduğuna dikkati çeken Piroğlu, “Yurt dışındaki FETÖ’cüler için çıkarılan bu KHK kapsamında, bu davanın 3 sanığının vatandaşlıktan çıkarılmasını talep ediyoruz. Böyle bir suçun failleri, bu ülkenin vatandaşı olarak kalmamalıdır.” dedi.

Piroğlu’nun bu talebine davanın diğer müşteki avukatları karşı çıkarak, talebe katılmadıklarını beyan etti. Bunun üzerine Piroğlu, “Sanıkların vatandaşlıktan çıkarılması, Türk vatandaşlarına yönelik işledikleri bir suçtan dolayı yargılanamayacakları anlamına gelmez.” açıklamasını yaptı.

Müşteki avukatlarının beyanlarından sonra ara kararı açıklayan mahkeme, “sanıklar hakkındaki yokluğunda tutukluluk kararının devamına ve infazının beklenmesine”, “sanıklar için bir kez daha Almanya’dan iade talebinden bulunulmasına”, “sanıkların vatandaşlıktan çıkarılmasına yönelik talebin ise değerlendirilmesine” karar verdi.

Dava 26 Mayıs’a ertelendi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR