Maduro, AB ve BM’yi seçimlere gözlemci göndermeye çağırdı

Post date:

Author:

Category:

Array

Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza Twitter üzerinde yaptığı açıklamada Salı günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e genel seçimlere ilişkin güvenceler konusunda bir mektup gönderdiğini belirtti.

Arreaza, bir kez daha BM ve AB’yi gözlemci göndermeye çağırdıklarını sözlerine ekledi.

Twitter üzerinde yayınlanan mektup, “yoğun bir diyalog süreci” ardından “garanti çerçevesi” sunuyor. Seçimlerde silinmez mürekkep yeniden kullanılacak. Seçmenin parmağını sürülen mürekkep sistemi, 2018’deki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortadan kaldırılmıştı. Sözkonusu seçimlerde Nicolas Maduro bir kez daha seçilmişti.

Venezuela’nın AB ve BM’ye eklifi, Maduro’nun 100’ü aşkın muhalifi afla serbest bırakmasından bir gün sonrasına denk geldi. Cumhurbaşkanlığı affının kapsadığı kişiler arasında sağcı muhalif Juan Guaido grubunun milletvekilleri ve çalışma arkadaşları var. Seçimlerden üç ay önce atılan bu adımın “ulusal uzlaşıyı teşvik etmek” amacını taşıdığı belirtildi.

ABD destekli sağcı muhalefet ise boykota çağırıyor. Ancak iki kez cumhurbaşkanlığı adayı olan Henrique Capriles ile milletvekili Stalin Gonzales’in de aralarında olduğu muhalefetten bazı isimler katılmayı tercih ediyor.

Josep Borrel, Ağustos ayı başında seçimlerin ertelenmesini isteyerek, “şeffaf, kapsayıcı, özgür ve adil bir seçim süreci koşullarının” olmadığını söylemişti. Borrell, o dönem Avrupa Birliği’nin gözlemci göndermesi için yeterli garanti sunulmadığını belirtmişti.

Ancak Salı günü yeni bir açıklama yapan Borrell, belli sayıda siyasi tutuklu ve milletvekilinin serbest bırakılmasını “iyi bir haber” olduğunu, “özgür, kapsayıcı ve şeffaf seçimlere doğru ilerlemek için vazgeçilmez bir koşul” olduğunu ifade etmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet de 50’si “siyasi tutuklu” olarak değerlendirilen 110 muhalifin serbest bırakılması ardından memnuniyetin ifade etmişti. ABD ise bu tamamen sembolik bir jest olduğunu düşünüyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR