‘Mağdurken sanık olduk’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Güven Park’ta geçen yıl yapılan bombalı saldırıyı kınamak amacıyla Adana’da açıklama yapmak isteyen 63 kişi hakkında açılan dava, eksikliklerin giderilmesi kararıyla ertelendi. Sanıklar, mağdurken sanık olduklarını ifade etti.

Adana Emek ve Demokrasi Güçlerinin, Mart 2016’da Ankara Güven Park’ta meydana gelen bombalı saldırıyı protesto etmek için yapmak istedikleri yürüyüş polisin müdahalesiyle dağıtılmıştı. Daha sonra 63 kişi haklarında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” suçlamasıyla açılan dava 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya Adana Barosu eski başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ve diğer tutuksuz sanıklar hazır bulundu.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada savunma yapan Çıtırık, şunları söyledi: “7 Haziran 2015 seçimleri sonrası AKP Meclis’te tek başına iktidar olmayı kaybetmiştir. O süreçte Diyarbakır olmak üzere Suruç ve Ankara’da patlayan bombalar ardından ülkenin her tarafı bu tarz saldırılara açık hale gelmiştir. Bizde Adana Demokrasi Güçleri olarak Ankara Güven Park saldırısını protesto etmek ve olayın müsebbiplerinin bir an önce açığa çıkarılması için belediye önünde açıklama yapmak istedik. Ancak güvenlik güçleri yasalara karşı gelerek izin vermedi. Ve gazlı müdahalede bulundu. Bugün ise burada biz mağdurlar sanık sıfatındayız.”

Diğer sanıklar ise protestonun demokratik hakları olduğunu hatırlatarak, beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve ifade vermeyen sanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesi amacıyla duruşmayı 6 Ekim’e erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR