Mahkemeye iki gün kala savunmaya darbe

0
142

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşmasına sayılı günler kala, iki eğitimcinin avukatlarının bürosu polis tarafından basıldı. İstanbul ve Ankara’da Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan baskınlarda avukatlar ters kelepçeyle darp edildi, dosyalarına da el konuldu

Açlık grevleri bugün 189’uncu güne giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinin 76’ncı gününde tutuklanırken, yarın ilk defa hakim karşısına çıkacak. Yaşanan hukuksuzluğa karşı birçok yerden yarınki davaya katılım çağrısı yapılırken, duruşma 2 gün emekçilerin avukatlarına operasyon yapıldı.

Eş zamanlı baskın

İstanbul ve Ankara’da eş zamanlı olarak avukatların evleri ve bürolarına baskın yapıldı. İstanbul’da Halkın Hukuk Bürosu ve Umut Hukuk Bürosu basılırken, Ankara’da Kızılay Mithatpaşa’da bulunan Halkın Hukuk bürosu onlarca polis tarafından basıldı. Ankara Kızılay’daki büroda Gülmen ve Özakça’nın yarın görülecek dava için sabah saatlerine kadar çalışan avukatları Ebru Timtik ve Didem Baydar Ünsal vardı. Bürolarının basılmasına tepki gösteren avukatlar büronun balkonundan, “Nuriye ve Semih işe iade edilsin” pankartı asarken, devletin emekçilerden korktuğunu belirten Timtik, “Daha 10 Ekim’in hesabını vermediniz. Ülkeyi kana bulayan İŞİD’liler serbest; ama avukatların bürosu basılıyor” diyerek tepki gösterdi.

Gökoğlu da gözaltında

Avukatların duruşmaya çağrı yaptığı sırada, kapıyı kırarak içeri giren polisler, avukatlara ters kelepçe takarak darp edip gözaltına aldı. Avukatlar gözaltı aracına bindirilirken, “Nuriye Semih yalnız değildir” sloganları attı. Çevrede bekleyen yurttaşlar ve destek için gelen ÖHP ve ÇHD üyesi birçok avukat da, “Yaşasın devrimci avukatlık” sloganları ve alkışlarla avukatlara destek verdi. Avukatlar TEM Şube’ye götürüldü. Baskın öncesinde emekçiler için 21 gündür açlık grevinde olan avukat Engin Gökoğlu gözaltına alındı. Aramanın ardından büroya giren avukatlar, polisler tarafından çok sayıda kitaba el konulduğunu ve emekçilerin davası için savunmaların bulunduğu bilgisayar ve belgelere el konulduğunu kaydetti.

20 hukukçuya gözaltı

İstanbul’da ise, Çağlayan’daki Umut Hukuk Bürosu TEM polisleri tarafından basılarak, avukat Özgür Yılmaz ters kelepçe ile gözaltına alındı. Ev ve hukuk bürolarına yapılan baskın sonucu en az 20 hukukçu gözaltına alındı.

#NuriyeVeSemihinAvukatıyım

Gözaltılara karşı Halkın Hukuk Bürosu Twitter hesabından yarın görülecek dava için “Dostlar Semih’i ve Nuriye’yi avukatsız bırakmayın” çağrısında bulundu. Twitter’da #NuriyeVeSemihinAvukatıyım hashtagi ile yapılan çağrıya karşı birçok avukat da yarın duruşmada olacaklarını açıkladı.

‘Korkunun göstergesi’

Avukatların gözaltına alınmasına tepki gösteren ve 114 gündür açlık grevinde olan Esra Özakça, sosyal medyadan kısa bir video yayınladı. Özakça’nın paylaştığı mesaj şu şekilde: “Nuriye ve Semih’in 20 avukatı şu anda gözaltında. Faşizm Nuriye ve Semih’i savunmasız bırakmak istiyor. Onlara esir hukuku dayatılıyor. ‘Biz hukuk uygulamayacağız’ diyorlar. Davayı bu kadar süre takip etmiş avukatları gözaltına alarak bize mesaj vermek istiyorlar. Bu bizim irademizi teslim almaya yönelik bir saldırıdır ama Nuriye ve Semih avukatsız kalmaz. Nuriye ve Semih haklılığını tüm dünyaya ispat etmiştir. Avukatlarımız da, Nuriye ve Semih de; biz de faşizme karşı teslim olmayacağız. Sonuna kadar direneceğiz, direneceğiz ve direneceğiz.”

Saldırıya rağmen 14 Eylül’e çağrı

Yüksel Caddesi’nde devam eden direniş 308’inci gününe girdi. Öğlen açıklamasını yapmak için Konur Sokak’ta bir araya gelen eylemcilere polis saldırdı. Eylemciler, “Nazife Onay serbest bırakılsın” pankartı açarak, “Nuriye, Semih işe geri alınsın” ve “Yaşasın açlık grevi direnişimiz”, “Emekçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganları attıktan sonra kitleye saldıran polis, pankartları yırtarak Konur Sokak’ın sonuna kadar uzaklaştırdı. Eylemciler, 14 Eylül’e çağrı yaparak, Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının serbest bırakılmasını istedi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here