Mahmut Toğrul “IŞİD, her açıklanmasında Alevilerin hedef olduğunu dile getirmektedir”

Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL,  IŞİD terör örgütün Gaziantep’te Alevi  kültür ve ibadethanelerine   saldırı yapacağı iddialarını İçişleri Bakanlığına  sordu: “IŞİD terör örgütü her açıklanmasında Alevilerin hedef olduğunu dile getirmektedir. Bundan dolayı Gaziantep’te ve Türkiye genelinde alevi derneklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla ne gibi tedbirler alınmıştır? ” dedi.

İşte soru önergesi;

Gaziantep ili IŞİD terör örgütünün yapılanması ve aktif faaliyetlerinin olduğu illerin başında gelmektedir. IŞİD terör örgütünün Türkiye sorumlularının Gaziantep’te üstlendiği ve Türkiye’ye yapılacak kanlı eylemlerin bu hat üzerinden planladığı kamuoyunca bilinmektedir. Maalesef, yeterli önlemler ve güvenlik tedbiri alınmadığı için 21 Ağustos 2016’da Gaziantep’te Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’nde bir katliam gerçekleştirilmesinin ardından Alevi Kültür Dernekleri’ne ait Cemevine IŞİD tarafından bombalı saldırı olacağı istihbaratı alınmıştır. Gaziantep’te gözaltına alınan IŞİD terör örgütü üyesinin üzerinde Alevi Kültür Dernekleri ve Cem evinin farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları bulunmuştur. Kolluk kuvvetlerinin incelemesinde ve gözaltına alınan şahsın sorgusunda, Cemevine yönelik saldırı hazırlığı içerisinde olunduğu saptanmıştır. IŞİD terör örgütü ve benzeri cihadist örgütlerin, Alevi yurttaşlarına yönelik bir saldırı hazırlığı daha önceki süreçlerde de kamuoyuna yansımış, hatta bizzat bu örgütlerin açıklamalarına yansımıştır. Alevilere yönelik bir katliam girişimlerinin olacağı yönündeki bu bilgiler, başta Alevi halkı olmak üzere, kamuoyu tarafından büyük bir endişe ile karşılanmaktadır.

Bu bağlamda;

1- IŞİD terör örgütü her açıklanmasında Alevilerin hedef olduğunu dile getirmektedir. Bundan dolayı Gaziantep’te ve Türkiye genelinde alevi derneklerinin güvenliğini sağlamak amacıyla ne gibi tedbirler alınmıştır?

2- Olası bir saldırının gerçekleşmemesi için Bakanlığınızca gerekli önemler alındı mı?

3- Son bir yılda Alevi kültür dernekleri veya Cemevlerine yönelik herhangi bir saldırı var mıdır? Eğer varsa kimler tarafından yapılmıştır?

4- Son yıllarda Cemevleri veya Alevi kültür derneklerinden, güvenlik birimlerine koruma talebiyle kaç başvuru yapılmıştır?

5- Gaziantep’te Alevi kültür dernekler ve ibadethanelerine yönelik bombalı saldırı olacağı ihbarından sonra IŞİD terör örgütüne yönelik kaç operasyon yapılmıştır? Eğer yapılmış ise bu operasyonlar sonucunda kaç kişi gözaltına alınmıştır ve kaçı tutuklanmıştır?

6- Gaziantep ve Türkiye cezaevlerinde IŞİD terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır?

7- IŞİD terör örgütü ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle Ağustos ve Eylül ayı itibariyle Gaziantep’te kaç gözaltı veya tutuklama yapılmış ve gözaltına alınanlardan kaçı serbest bırakılmıştır? Eğer serbest bırakılmış ise hangi gerekçeye bırakılmıştır?

8- Bugüne kadar gözaltına alınan IŞİD terör örgütüne mensup iddianamelerinde Alevi kültür dernekleri ve ibadethanelerine yönelik kaç saldırı planı var?

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

Gaziantep Milletvekili

EN SON EKLENENLER