Malta’da kritik zirve: AB dışişleri bakanları Türkiye’yi görüşecek

Post date:

Author:

Category:

Array

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Malta’da buluşuyor. Toplantının gündem başlıklarından biri Türkiye ile ilişkilerin geleceği. Toplantıya Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da katılıyor.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Cuma günü Malta’da başlayacak gayrı resmi nitelikli bir toplantıda Türkiye gündemiyle toplanıyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında ilişkilerin mevcut durumu ve geleceği konusunda net bir pozisyon belirlemeye çalışan Avrupa Birliği, özellikle 16 Nisan referandumu sonrasında ilk kez toplu bir değerlendirme yapma fırsatı bulacak.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre toplantı oldukça önemli çünkü şu ana kadar üye ülkelerden gelen ulusal açıklamaların ötesine geçilerek Avrupa Birliği düzeyinde bir pozisyon oluşturulmasına olanak sağlayacak. Türkiye’deki gelişmeler ve bunların Brüksel ile Ankara arasındaki ilişkiler üzerindeki etkisi konusunda Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında tam bir konsensüs olduğunu söylemek oldukça zor.

Müzakerelerin durdurulması gerektiğini düşünen, farklı bir ilişki formatına geçilmesini isteyen ya da Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye sırtını dönmesinin hata olacağını savunan ülkeler söz konusu. Toplantı, gayrı resmi nitelikli olduğundan sonuç olarak nitelendirilecek bir adım atılması beklenmese de bundan sonraki dönemde belirlenecek yaklaşım hakkında fikir sahibi olunmasına katkıda bulunacak.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ DÜZEYİNDE KATILACAK

Toplantıyı asıl önemli kılan unsurlardan biri ise Türkiye’nin de dışişleri bakanı düzeyinde katılım sağlayacak olması. Avrupa Birliği, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na resmi daveti Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini aracılığıyla geçtiğimiz haftalarda yapmış ve bu katılıma verdiği önemi net şekilde hissettirmişti.

Dışişleri Bakanlığı, Çavuşoğlu’nun katılımını bugün konfirme etti. Çavuşoğlu’nun katılımı en önemli gündem başlığının Türkiye olması nedeniyle zaten önemliydi. Bu katılımın Türkiye’deki referandum sonrasında gerçekleşmesi ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin Türkiye’yi denetim sürecine dahil etmesinin hemen ardından gelmesi Çavuşoğlu ile yapılacak temaslara verilen önemi bir kat daha artırdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR