Manchester dayanışması

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’in Manchester kentinde 22 kişinin can verdiği kanlı saldırısına tepkiler sürerken, İngiltere’de ‘terör’ tehdidi seviyesi ‘kritik’ basamağa çıkarıldı. Öte yandan İngiltere’nin DAİŞ’e darbe vuran tek güç olan Kürtlere karşı Ankara ile sıkı işbirliği dikkat çekici

İngiltere’nin kuzeyindeki Manchester kentinde 22 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı saldırının yankıları sürüyor. DAİŞ’in konser alanına düzenlediği saldırıda can verenlerin çoğunluğu genç. İngiliz halkı gençleri için yas tutarken, birçok yerde halk “DAİŞ’ten korkmuyoruz” diyerek yürüdü. İngiltere Başbakanı Theresa May ise “terör tehdidi”nin en üst düzey olan ‘kritik’ seviyeye yükseltildiğini belirtti. İngiltere devleti, başta Rojava ve Şengal olmak üzere Kürtlerin DAİŞ çetesine karşı verdiği büyük mücadelede Ankara’ya yakın duruyor. May yönetiminin Ankara’nın Kürtlere yönelik saldırılarına destek vermesi dikkat çekiyor.

Güvenlik alarmı verildi

Sadece olağanüstü durumlarda toplanan güvenlik komitesi COBRA, salı günü Başbakan Theresa May başkanlığında biri sabah, diğeri akşam saatlerinde olmak üzere iki kez toplandı. İngiltere Başbakanı May, salı akşamki toplantının ardından yaptığı açıklamada, alınan güvenlik önlemleri kapsamında terör tehdidinin en üst düzey olan ‘kritik’ seviyesine yükseltildiğini ve bunun yeni saldırıların olmasının muhtemel olduğu anlamına geldiğini dile getirdi. May, askerin kilit öneme sahip noktalarda ve konserler, spor etkinlikleri gibi saldırılara hedef olabilecek organizasyonlarda güvenliği sağlayacağını belirtti.

Önce ABD sızdırdı

İngiliz basını ise Manchester saldırısının 22 yaşındaki faili Libyalı İngiliz vatandaşı DAİŞ elemanı Salman Abedi’nin fotoğraflarını yayınladı. İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, Salman Abedi’nin ‘muhtemelen’ tek başına hareket etmediğini açıkladı. Rudd, eyleme yönelik soruşturmanın ayrıntılarının İngiliz makamlardan önce ABD’li güvenli yetkililerince ‘sızdırılmasını’ da ‘rahatsız edici’ olarak niteledi. ABD’li yetkililer Salman’ın kimliğini İngiliz yetkililerden önce basınla paylaşmıştı. Rudd, güvenlik önlemleri kapsamında kritik yerlerin korunması için 3 bin 800 askerin konuşlandırılacağını da açıkladı. Öte yandan İngiltere’den Türkiye’ye gitmeye hazırlanan bir “terör şüphelisi” Londra’daki Stansted Havalimanı’nda gözaltına alındı. Kimliği açıklanmayan 37 yaşındaki erkek şüphelinin Suriye’ye seyahate getirilen kısıtlamalar bağlamında gözaltına alındığı bilgisine yer verildi.

Halk DAİŞ’ten korkmuyor

Manchester’daki saldırının ardından 15 yaşındaki kızı Olivia Campbell’a ulaşamadığını söyleyen ve halktan yardım isteyen Charlotte Campbell, kızının saldırıda yaşamını yitirdiğini açıkladı. Facebook sayfasında kızının fotoğrafını paylaşan Campbell, altında şu notu düştü: “Huzur içinde yat sevgili, kıymetli, güzel kızım… Meleklerle şarkı söylemek için benden çok çok erken alındın. Gülmeye devam et, annen seni çok seviyor…” Saldırıda yaşamını yitirenlerin hikayeleri yürek burkarken, katliamı protesto ve anmalar da sürüyor. Saldırının olduğu yerde halk sabaha kadar “Korkmuyoruz” diyerek oturdu

LONRDA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR